pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Czym różni się sól drogowa od zwykłej?

Sól drogowa jest specjalnym rodzajem soli stosowanej w celu rozpuszczenia oraz usunięcia śniegu i lodu. Można nią posypywać drogi i chodniki w okresie intensywnych mrozów. Różni się ona od zwykłej soli spożywczej kilkoma ważnymi cechami, które przedstawiamy i omawiamy poniżej. 

Najważniejsze różnice między solą drogową a zwykłą

Pierwszą ważną różnicą jest skład chemiczny. Sól drogowa zawiera więcej chlorku, co pozwala na szybsze i bardziej skuteczne rozpuszczanie śniegu i lodu. Zwykła sól spożywcza zawiera jego mniejszą ilość, co przekłada się na jej mniejszą skuteczność.

Konsystencja to kolejna ważna różnica. Sól drogowa jest grubsza i bardziej sucha niż zwykła sól spożywcza, co umożliwia jej lepsze rozprowadzanie i mniejsze rozpryskiwanie się podczas stosowania. Nie wnika też w szczeliny pomiędzy płytami chodnika, lecz pozostaje na jego powierzchni, aktywnie rozpuszczając śnieg i lód.

Ważny jest także wpływ na samochody i infrastrukturę drogową. Niestety pod tym względem sól drogowa może wypaść nieco gorzej niż jej kuchenny odpowiedni. Powoduje większą korozję stopów metalowych i innych materiałów wrażliwych na wilgoć. Zwykła sól spożywcza jest mniej agresywna i mniej niebezpieczna dla tego typu powierzchni.

Czy można odśnieżać drogę i chodniki solą spożywczą? 

Wbrew pozorom, jest to możliwe i dopuszczalne w niektórych sytuacjach, choć oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne i zawsze polecane. 

Zwykła sól spożywcza ma mniejszą zawartość chlorku niż sól drogowa, a więc może sobie nie poradzić z usuwaniem intensywnych warstw śniegu i lodu. W efekcie, konieczne może okazać się użycie jej większej ilości, aby uzyskać pożądane efekty. Ponadto stosowanie soli kuchennej jest nieekonomiczne i może prowadzić do powstawania dużych ilości błota. 

Co więcej, sól spożywcza jest bardziej narażona na oddziaływanie warunków atmosferycznych i szybciej się rozpuszcza. Tym samym jej użytkowanie jest mniej ekonomiczne – będziesz musiał częściej ją rozsypywać, poświęcając na to więcej czasu i pracy. 

Tak więc choć można posypywać chodnik i drogę zwykłą solą spożywczą, to lepiej jest używać specjalnie przewidzianej do tego soli drogowej, która będzie skuteczniejsza i bardziej trwała w warunkach zimowych. 

Sól spożywcza i niekorzystne skutki jej stosowania 

Sól spożywcza może prowadzić do uszkodzenia roślin i krzewów, zwłaszcza tych, które rosną blisko drogi. Jej niska granulacja sprzyja wchłanianiu w glebę, a tym samym prowadzi do zwiększonej absorpcji niż w przypadku stosowania soli drogowej.

Rozsypywanie soli spożywczej może też prowadzić do zanieczyszczenia wód. Jej drobne granulki będą wnikać w głąb ziemi, przedostając się do wód gruntowych i uwalniając obecne w niej substancje chemiczne, w tym przede wszystkim jony chloru. 

Ponadto sól kuchenna może powodować uszkodzenia niektórych typów powierzchni – szczególnie gdy mowa o płytkach chodnikowych lub kostce brukowej. Sól może wnikać w szczeliny pomiędzy nimi, zwiększając ich rozwarstwienie oraz wnikając jeszcze głębiej w grunt pod nimi.