pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Sól drogowa – czym jest i jak działa?

Czym jest, a czym nie jest – sól drogowa?

 

Sól drogowa jest dość podobna do zwykłej soli kuchennej, jednak oprócz chlorku sodu zawiera także specjalne dodatki gwarantujące jej większą skuteczność. Ponadto wśród dostępnych soli drogowych znajdziemy warianty nieoczyszczone, kamienne. Są nieco droższe, choć również bardziej skuteczne. Za tańszą alternatywę uchodzi sól wypadowa, która od pozostałych różni się zwiększoną obecnością zanieczyszczeń oraz mniejszą zawartością wody. Ponadto znajdziemy tzw. solankę drogową, której zawartość wody przekracza nawet 3%.

 

Działanie soli drogowej

 

Skuteczność soli drogowej zależy w dużym stopniu od wybranego przez nas rodzaju soli oraz intensywności opadów, z którymi pragniemy się zmierzyć. Działanie soli drogowej polega w pewnym stopniu na zjawisku absorpcji wody, a zarazem na emitowaniu energii cieplnej. Rozchodząc się w otoczeniu, przyspiesza ona proces topnienia, co prowadzi do rozmarzania zalegającego na podłożu śniegu i lodu.

 

Kiedy warto stosować sól drogową?

 

Najczęściej po sól drogową sięgamy w okresie zimowo-wiosennym, gdy tylko aura pogodowa utrudnia lub uniemożliwia bezpieczne poruszanie się na zewnątrz. Warto obserwować odczyty temperatury, gdyż sól drogowa najlepiej sprawdza się w temperaturze sięgającej -6, -7 stopni C. W przypadku osób stosujących solankę drogową, należy poczekać aż odczyty spadną poniżej -10 stopni. Sól może poradzić sobie z usuwaniem rożnego typu śniegu – świeżego jak i ubitego, a także wymieszanego z lodem, błotem lub innymi zanieczyszczeniami.

 

Bezpieczeństwo w stosowaniu soli drogowej

 

Wielu specjalistów wskazuje, że sól drogowa może mieć negatywny wpływ na stan infrastruktury miejskiej, jak również na najbliższe środowisko przyrodnicze. Może prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wody oraz okolicznych roślin. Ponadto osadza się na podeszwach obuwia, powodując ich niszczenie. Oczywiście jej negatywny wpływ może zostać ograniczony w dość łatwy sposób.

 

Przede wszystkim – należy ograniczyć się do stosowania wyłącznie wysokiej jakości soli drogowej, kupowanej od doświadczonych dostawców. Ponadto należy stosować ją z umiarem, ograniczając się tylko do miejsc szczególnie wymagających. Zmniejszone użycie soli pozwala ograniczyć jej dewastujący wpływ na środowisko naturalne. Zaleca się także aplikowanie soli drogowej przed wystąpieniem opadów śniegu lub w ich początkowej fazie, co pozwala na bardziej efektywne jej użycie.