pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Chlorek magnezu jako alternatywa dla soli drogowej

Chlorek magnezu uważany jest za atrakcyjny zastępnik soli drogowej, a jego użycie jest nie tylko bardziej efektywne, ale również mniej obciążające dla środowiska. Z tego powodu coraz częściej pojawia się w użyciu zarówno prywatnym jak i specjalistycznych firm i służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule skupiamy się na praktycznych korzyściach wynikających z zastosowania chlorku magnezu – podpowiadamy kiedy i dlaczego warto go wybierać oraz jak wygląda jego stosowanie na co dzień.

 

Czym jest chlorek magnezu?

Pod nazwą chlorek magnezu kryje się silnie higroskopijny związek nieorganiczny, łatwo rozpuszczalny w wodzie, o rozbudowanym zastosowaniu. Oprócz walki z mrozem i śniegiem, chlorek magnezu wykorzystuje się także w branży chemicznej, medycznej, farmaceutycznej. Jako zastępnik soli drogowej może być z powodzeniem aplikowany na różnego typu nawierzchnie i podłoża – zarówno elementy infrastruktury miejskiej jak i prywatne posesje i podjazdy.

Odmiennie jednak niż sól drogowa może być też stosowany na terenach zielonych, gdyż nie stanowi zagrożenia dla roślinności ani wód gruntowych. Wręcz przeciwnie – pełni funkcję nawozu, dostarczając roślinom wapnia oraz użyźniając podłoże, na którym rosną.

 

Działanie i zastosowanie chlorku magnezu

Najczęściej stosuje się chlorek magnezu w formie stałej – płatków przeznaczonych do rozsypywania na pokrytym śniegiem lub lodem terenie. Od razu po aplikacji zaczyna wchłaniać wilgoć, wydzielając duże ilości ciepła. Nawet kilka godzin po zastosowaniu, teren pozostaje bezpieczny i odporny na ponowne pokrycie śniegiem. Zdecydowaną zaletą wyboru chlorku magnezu jest fakt, że nie powoduje powstania tzw. błota pośniegowego, typowego zjawiska generowanego przez sól drogową.

Chlorek magnezu zyskał na popularności szczególnie z uwagi na jego dużą wydajność. Zazwyczaj przelicza się, że 2-3 kilogramy tego środka wystarczą do odśnieżenia powierzchni nawet 100 metrów kwadratowych. Tym samym okazuje się nawet 8-10 razy skuteczniejszy niż konwencjonalna sól drogowa.

 

Przydatność w niskich temperaturach i częstotliwość stosowania

Co nie mniej ważne, skuteczność chlorku magnezu nie maleje ani w niskich, ani w wysokich temperaturach. W porównaniu do niego, sól drogowa przestaje działać gdy temperatura wzrasta powyżej -5 stopni C, powodując powstawanie nieatrakcyjnej pluchy śniegowo-błotnej. Chlorek magnezu jest tymczasem skuteczny nawet przy mrozach sięgających -30 stopni C. Nie mniej ważny jest fakt, że wymaga rzadszego stosowania niż sól drogowa – pozostaje skuteczny nawet kilka godzin po aplikacji.

Warto też wspomnieć o cenie. Choć niektórych klientów może zniechęcać wyższy koszt zakupu, to jednak świetna wydajność czyni chlorek magnezu wyborem o wiele bardziej atrakcyjnym finansowo niż zakup soli drogowej. Tym samym jego zastosowanie pozwoli wygenerować oszczędności, a wielu odbiorców decyduje się na całkowite zrezygnowanie z soli drogowej na rzecz właśnie chlorku magnezu.