pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Czym posypać śliską jezdnię i oblodzony chodnik?

Posypywanie śliskiej jezdni i oblodzonego chodnika to konieczność w okresie zimowym. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo poruszającym się po ich powierzchni pojazdom i pieszym. Wiele osób zastanawia się przy tym, jaki typ soli drogowej wybrać, by pozwoliła na szybkie i sprawne uporanie się z oblodzeniem. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze opcje oraz podpowiadamy jaka jest ich spodziewana skuteczność. 

Czym posypywać oblodzoną jezdnię i chodnik? 

Najczęstszym wyborem jest sól drogowa, idealna do usuwania śniegu i lodu. Jest skuteczna w różnych temperaturach, także tych najniższych. Ponadto jest stosunkowo tania oraz łatwo dostępna. Niektórzy także sięgają po sól spożywczą, która w ostateczności również może się nadać, ale będzie mniej skuteczna i wydajna.

Piasek jest często stosowany choć niekoniecznie doprowadzi do rozpuszczenia śniegu i lodu. Jego skuteczność polega na tworzeniu bezpiecznej powierzchni, o lepszych parametrach tarcia. Chodnik i jezdnia posypane piaskiem będą w mniejszym stopniu śliskie, a tym samym bezpieczne dla ich użytkowników.

Mieszanka soli i piasku to popularne i chętnie stosowane połączenie. Jest skuteczne w niskich i średnich temperaturach poniżej zera. Zapewnia dodatkową przyczepność na śliskich powierzchniach oraz powoli prowadzi do powolnego topnienia śniegu i lodu. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest granulat wytwarzany z wypalanej glinki. Jest to tak zwana zimowa posypka, która zapewnia zwiększoną przyczepność na oblodzonych jezdniach. Jest wysoce bezpieczna, dlatego stosuje się ją także do usuwania odpadów ze schodów i innych potencjalnie niebezpiecznych powierzchni. 

Warto podkreślić, że niektóre z wymienionych opcji, na przykład sól drogowa, mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, rośliny rosnące w pobliżu drogi oraz na samochody (powodując ich korozję). Dlatego ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami i w sposób odpowiedzialny.

Skuteczna sól do odladzania jezdni i chodnika? 

Chlorek magnezu to rodzaj soli chętnie stosowanej do usuwania zimowych opadów atmosferycznych z jedni i chodników. Jest to rozwiązanie alternatywne względem tradycyjnej soli drogowej, które w ostatnich latach zyskało na popularności. W porównaniu z nią, chlorek magnezu wykazuje większą skuteczność w niskich temperaturach, a jego działanie jest mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. 

Chlorek magnezu działa poprzez rozszczepienie się na jony magnezu i chlorku, co powoduje obniżenie punktu zamarzania wody. Ponadto, chlorek magnezu jest bardziej wydajny niż sól drogowa, co oznacza, że zużyjesz jego mniejszą ilość, aby osiągnąć upragniony efekt.

Chlorek wapnia jest kolejnym produktem stosowanym do usuwania śniegu i lodu. Podobnie jak chlorek magnezu jest stosunkowo bezpieczny  dla środowiska i nie powoduje tak intensywnej korozji jak standardowa sól drogowa.

W czasie jego użycia dochodzi do rozszczepienia jonów wapnia i chlorku, co prowadzi do rozmarzania opadów i zwiększenia przyczepność podłoża. Choć chlorek wapnia jest nieco droższy niż standardowa sól drogowa, to jednak będziesz zużywał jego mniejsze ilości, co z pewnością pozytywnie odbije się na Twoich wydatkach.