pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Co stosować na drogach zamiast soli?

Usuwanie opadów atmosferycznych z jedni i chodników to zadanie niezwykle ważne w okresie zimowym. Śnieg i lód zwiększają prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg oraz mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia użytkowników jezdni i chodnika. Obecnie najpopularniejszym wśród stosowanych rozwiązań jest sól drogowa, obok której pojawiają się nieco bardziej ekologiczne i ekonomiczne w użyciu odpowiedniki – chlorek magnezu i chlorek wapnia. Poniżej przybliżamy charakterystykę użytkową tych trzech grup produktów oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto je stosować.

Sól drogowa – kiedy warto a kiedy nie warto jej stosować 

Wymienić można liczne pozytywne konsekwencje płynące ze stosowania soli drogowej. Szybko rozpuszcza lód i śnieg, obniża punkt zamarzania wody, a tym samym sprawia, że powierzchnie stają się bezpieczniejsze dla ich użytkowników. Sól drogowa jest też łatwo dostępna oraz tania, możesz zaopatrzyć się w nią w marketach i składach budowlanych. 

Niestety ale korzystanie z soli drogowej ma też swoje minusy. Może ona uszkodzić rośliny i drzewa otaczające chodnik i jezdnię, powodując ich wysuszenie oraz doprowadzając do uszkodzenia korzeni. Miejsca, w których regularnie i często stosowano sól drogową, mogą stać jałowe i pozbawione jakiejkolwiek zieleni. 

Dlatego warto stosować sól drogową z rozwagą i w ograniczonym stopniu. Unikać aplikowania jej nadmiernych ilości oraz w razie możliwości wybierać skuteczniejsze i bardziej ekologiczne odpowiedniki. 

Skuteczne w użyciu i łagodne dla środowiska – chlorek magnezu i wapnia 

Chlorek magnezu i chlorek wapnia są popularnymi odmianami soli, wykorzystywanymi do usuwania zimowych opadów atmosferycznych. Działają poprzez rozpuszczanie powierzchniowej warstwy lodu, tworząc bezpieczny dla środowiska roztwór soli i wody. Jest on w niewielkim stopniu agresywny względem środowiska naturalnego.

Chlorek magnezu jest bardziej skuteczny w czasie intensywnych mrozów, ponieważ ma niższą temperaturę zamarzania. Niestety, ale jest zarazem bardziej agresywny względem powierzchni betonowej i asfaltowej, dlatego nie należy stosować go zbyt często ani w zbyt dużych ilościach.

Chlorek wapnia jest mniej agresywny, dlatego często stosuje się go w odladzaniu ścieżek, alejek w parkach, chodników i deptaków. Ma jednak wyższą temperaturę zamarzania, co czyni go mniej skutecznym w ekstremalnie niskich temperaturach. Obecnie chlorek wapnia staje się podstawowym produktem w użyciu służb miejskich i porządkowych.

Podsumowując, oba wymienione typy soli – chlorek magnezu i wapnia – mogą okazać nieskuteczne, jednak należy wybierać je względem konkretnego rodzaju powierzchni jaki pragniesz odlodzić. Należy też wziąć pod uwagę dobro znajdujących się w pobliżu roślin oraz potencjalnie zwierząt, które mogłyby zostać wystawione na ich oddziaływanie.