pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Zastosowania chlorku wapnia podczas zimy

Choć najczęściej stosowanym środkiem do walki ze śniegiem pozostaje sól drogowa, to jednak chlorek wapnia okazuje się jej skutecznym i coraz popularniejszym zastępnikiem. Sprawdza się szczególnie w sytuacjach ekstremalnych, gdy temperatura spada do poziomu nawet kilkunastu stopni C poniżej zera. Skuteczność chlorku wapnia nie maleje nawet w temperaturze -40, co czyni go atrakcyjnym wyborem w czasie siarczystych mrozów. Co równie ważne – działa szybciej i dynamiczniej niż sól drogowa.

 

Kiedy warto stosować chlorek wapnia?

Pod nazwą chlorek wapnia kryje się nieorganiczny związek chemiczny o działaniu silnie higroskopijnym. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, obejmuje nie tylko pomoc drogową i walkę ze śniegiem, ale również lecznictwo, przemysł spożywczy, chemiczny, budowniczy, górnictwo i rolnictwo. Najczęściej jednak wybieramy go do walki z opadami atmosferycznymi, które zalegając na podłożu uniemożliwiają bezpieczne przemieszczanie się.

Rozmaite podłoża nadają się do stosowania chlorku wapnia. Można aplikować go na chodniki, drogi, podjazdy, parkingi, kostkę brukową, asfalt. Wszędzie tam gdzie zalegają zimowe opady atmosferyczne można z powodzeniem stosować ten skuteczny zastępnik soli drogowej. Chlorek wapnia poradzi sobie ze zwykłym śniegiem, zamarzniętym śniegiem, taflami lodu, szronem, gołoledzią oraz wszystkimi innymi rodzajami opadów zimowych utrudniających nam bezpieczne korzystanie z chodnika.

Co szczególnie ważne, skuteczność chlorku wapnia ocenia się nawet 10-krotnie wyżej niż standardowej soli drogowej. Ponadto jego działanie utrzymuje się przez okres 3 dób, co również przebija właściwości soli drogowej.

 

Chlorek wapnia – zastosowanie nie tylko zimą

Choć najczęstszą porą stosowania chlorku wapnia jest zima, to jednak okazuje się on skuteczny i przydatny także latem. W tym okresie chlorek wapnia może pomóc obniżyć zjawisko pylenia, poprawiając zarazem integralność struktury podłoża. Dzięki temu jest ono wytrzymalsze i mniej podatne na intensywną eksploatację, a tempo jego zużycia maleje. Tym samym – zarządca będzie w mniejszym stopniu obciążony naprawami, konserwacją dróg oraz uzupełnianiem powstających w niej braków. Drogi, na które aplikuje się chlorek wapnia są ponadto mniej podatne na tworzenie się kolein oraz niebezpiecznych wybojów.

Najważniejsze jest pod tym względem regularne i systematyczne stosowanie chlorku wapnia. Im częściej będziemy go aplikować, tym mniejsza będzie spodziewana częstotliwość wykonywania napraw podłoża. Warto też wspomnieć, że dzięki ograniczonemu pyleniu, zastosowanie chlorku wapnia zwiększa bezpieczeństwo na drodze, poprawiając widoczność.

 

Chlorek wapnia a sól drogowa – wpływ na środowisko

Niewątpliwą zaletą stosowania chlorku wapnia jest jego dobry wpływ na środowisko naturalne. Dostając się do gleby i wód gruntowych nie powoduje obniżenia ich jakości, ani nie szkodzi znajdującym się w pobliżu roślinom. Chlorek wapnia jest bowiem stosowany z powodzeniem w formie nawozu, jak również środka ochrony roślin.