pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Nadmanganian potasu

Nadmanganian potasu to sól potasowa kwasu nadmanganowego, a więc nieorganiczny związek chemiczny, który nie istnieje w formie wolnej. W warunkach temperatury pokojowej przyjmuje postać ciała stałego charakteryzującego się umiarkowanym rozpuszczaniem w wodzie. Jest to związek chemiczny występujący w postaci krystalicznej. Kryształki nadmanganianu potasu mają ciemnofioletowy kolor i metaliczny połysk. Roztwory wodne nadmanganianu potasu mają – w zależności od stężenia – kolor od jasnoczerwonego do ciemnofioletowego, przy czym związek intensywnie barwi wodę już w niewielkim stężeniu. Podgrzanie roztworu spowoduje rozkład związku chemicznego do dwutlenku manganu, a w konsekwencji odbarwienie roztworu.

Nadmanganian potasu – zastosowanie

Nadmanganian potasu jest związkiem wykazującym się trwałością, a zarazem łatwością manipulacji oraz silnymi właściwościami utleniającymi. To wszystko sprawia, że jest wykorzystywany w rozmaitych aplikacjach. W środowisku chemicznym stosuje się go przede wszystkim jako utleniacz w wielu reakcjach chemicznych, w szczególności w chemii organicznej. W analizie chemicznej stosuje się natomiast roztwór nadmanganianu potasu, który pozwala wykrywać jony redukujące. Ten sam roztwór znajduje zastosowanie w analizie ilościowej, do miareczkowania.

Nadmanganian potasu ma również bardziej „spektakularne” zastosowania, a mianowicie jest wykorzystywany podczas pokazów chemicznych, gdzie – dzięki swojemu zabarwieniu oraz właściwościom – pozwala przeprowadzać interesujące pod względem wizualnym reakcje chemiczne.

Stosowany jest jako utleniacz w wielu reakcjach chemicznych, szczególnie w chemii organicznej.
Roztwór nadmanganianu potasu jest stosowany w analizie chemicznej do wykrywania jonów redukujących.
Pastylki tego związku są m.in. stosowane do odkażania wody, do mycia, w maściach do odkażania gardła oraz w preparatach do odkażania

W celu skorzystania z naszej oferty na nadmanganian potasu zachęcamy do kontaktu.

 

Oferujemy również między innymi: siarczan miedzi, wodorotlenek sodu czy sól drogową.