pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Siarczan miedzi

Siarczan miedzi to nieorganiczny związek chemiczny stanowiący sól kwasu siarkowego i miedzi. Pięciowodny siarczan miedzi (II) występuje w środowisku naturalnym jako minerał chalkantyt. Chalkantyt jest minerałem o błękitnym zabarwieniu. Tymczasem bezwodny siarczan miedzi jest całkowicie biały.

W warunkach pokojowych siarczan miedzi przejawia silne właściwości higroskopijne (zdolność do wiązania wilgoci) i jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Siarczan miedzi jest związkiem bezwonnym, który rozpuszcza się również w metanolu i cechuje się słabą rozpuszczalnością w etanolu. W postaci bezwodnej (białego proszku) jest całkowicie nierozpuszczalny w etanolu.

Zastosowanie siarczanu miedzi

Siarczan miedzi jest powszechnie stosowanym fungicydem, środkiem grzybobójczym. Ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie m.in. w procesie konserwacji drewna.

Sól kwasu siarkowego i miedzi jest również często wykorzystywana w laboratoriach chemicznych i analitycznych. W postaci bezwodnej siarczan miedzi reaguje z wodą zabarwiając roztwór na niebiesko. Tę jego właściwość wykorzystuje się do wykrywania wody w alkoholu. Jest również głównym składnikiem kwaśnych kąpieli do elektrolitycznego miedziowania, jak i kąpieli przeznaczonych do wytwarzania anod miedzianych. Siarczan miedzi jest ulubionym związkiem chemików-amatorów, którzy często na jego bazie „hodują” kryształy.

Stosowany w przemyśle farbiarskim, drukarskim.

Jako fungicyd – zwalczanie grzybów atakujących rośliny.

Jako środek odwadniający i grzybobójczy.

Jako środek dezynfekujący.

W celu skorzystania z naszej oferty na siarczan miedzi zachęcamy do kontaktu.

 

W stałej ofercie mamy również: kwas octowy, chlorek sodu czy sól drogową.