pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Wodorotlenek sodu

Wodorotlenek sodu to nieorganiczny związek chemiczny należący do najsilniejszych zasad. W postaci stałej jest białą substancją charakteryzującą się budową krystaliczną. Obok właściwości higroskopijnych (absorpcji wody i wilgoci z otoczenia) charakteryzuje się również wysoką reaktywnością z dwutlenkiem węgla będącym w powietrzu. To dlatego wodorotlenek sodu powinien być przechowywany w szczelnych pojemnikach. W przeciwnym razie straci swoje pierwotne właściwości.

Wodorotlenek sodu nazywany jest również sodą kaustyczną lub sodą żrącą. Ta ostatnia nazwa doskonale oddaje jego właściwości, jako substancji żrących.

Ług sodowy

Ług sodowy jest jedną z pochodnych wodorotlenku sodu. Powstaje po rozpuszczeniu związku chemicznego w wodzie. Ług sodowy jest bezbarwnym i bezzapachowym roztworem o silnych właściwościach żrących. Reaguje z kwasami, tlenkami niemetali i wodorotlenkami amfoterycznymi. Na metale działa korodująco, szczególnie w warunkach wilgotnego otoczenia.

Zastosowanie wodorotlenku sodu

Ze względu na swoje specyficzne właściwości wodorotlenek sodu znajduje zastosowanie w wielu bardzo zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się go do wyrobu mydła, a także innych detergentów i barwników. Jest częstym składnikiem preparatów przeznaczonych do udrażniania rur kanalizacyjnych, ale także składnikiem wykorzystywanym przy produkcji tworzyw tak delikatnych, jak sztuczny jedwab. Wykorzystuje się go do wyrobu szkła wodnego z krzemionki, a także przy produkcji gumy oraz w procesach regeneracji kauczuku. Wodorotlenek sodu to także środek stosowany do uzdatniania wody dla celów przemysłowych. Z jego właściwości korzysta przemysł papierniczy, rafineryjny, i o dziwo także spożywczy. W tym ostatnim znany jest jako dodatek do żywności pod nazwą E524 (regulator kwasowości).

W celu skorzystania z naszej oferty na wodorotlenek sodu zachęcamy do kontaktu.

W naszej ofercie mamy również między innymi: chlorek wapnia, tlenek cynku czy sól drogową.