pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Alkohol izopropylowy

Alkohol izopropylowy nazywany izopropanolem jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy alkoholi alifatycznych. Na skalę przemysłową otrzymuje się go poprzez hydratację (uwodnienie) propylenu.Alkohol izopropylowy jest łagodnym rozpuszczalnikiem organicznym. Oznacza to, że jako związek chemiczny jest zdolny do tworzenia roztworu po zmieszaniu z ciałem stały, inną cieczą lub gazem. Rozpuszczalniki organiczne znajdują szereg zastosowań, m.in. podczas czyszczenia powierzchni zanieczyszczonych farbami lub smarami. Sam alkohol izopropylowy wykorzystywany jest jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu do czyszczenia precyzyjnych układów optycznych.

Alkohol izopropylowy – IPA – zastosowania

Izopropanol jest obojętny dla większości tworzyw sztucznych, w tym tworzyw będących w powszechnym użytku. To sprawia, że wykorzystuje się go w przeróżnych preparatach do zastosowania technicznego, w szczególności do czyszczenia głowic magnetycznych, napędów dyskowych, rolek gumowych i innych. Alkohol izopropylowy doskonale nadaje się do usuwania żywiczejących środków smarnych, a także tuszów wodoodpornych. W roztworze z wodą (70%) stosowany jest jako płyn antyseptyczny.

Jako że alkohol izopropylowy miesza się z wodą, jest częstym dodatkiem do paliw. Jego obecność w paliwach zwiększa rozpuszczalność w nich wody, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu tzw. korków lodowych w przewodach paliwowych.

Stosowany jako łagodny rozpuszczalnik organiczny, a także jako rozpuszczalnik i nośnik do chromatografii HPLC

Jest stosowany jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu, w sytuacjach gdy czystość zwykłego spirytusu skażonego (denaturatu) jest niewystarczająca, np. do czyszczenia precyzyjnych układów optycznych.

W celu skorzystania z naszej oferty na alkohol izopropylowy zachęcamy do kontaktu.

 

Oferujemy również między innymi: nadmanganian potasu, siarczan miedzi czy sodę kaustyczną.