pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Soda kaustyczna

Soda kaustyczna znana również jako soda żrąca to wodorotlenek sodu. Wodorotlenek sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym należącym do grupy wodorotlenków. Jest jednocześnie jedną z najsilniejszych zasad. W warunkach gospodarstw domowych soda kaustyczna jest popularnym środkiem do udrażniania rur, ale na tym nie kończą się jej zastosowania.

Soda kaustyczna – właściwości

Wodorotlenek sodu jest substancją żrącą, która działa drażniąco nie tylko na skórę, ale przede wszystkim oczy i błony śluzowe. Może powodować oparzenia chemiczne oraz silne reakcje alergiczne. To dlatego jej stosowanie może być niebezpieczne i wymaga zachowania środków ostrożności. Soda kaustyczna jest jedną z tych substancji, które powinniśmy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Poza właściwościami żrącymi jest jeszcze jeden powód, dla którego soda kaustyczna powinna być przechowywana w szczelnym pojemniku. Chodzi o to, że reaguje z zawartym w powietrzy dwutlenkiem węgla tracąc tym samym swoje pierwotne właściwości.

Szerokie spektrum zastosowań w przemyśle:

Stosowany przy produkcja sztucznego jedwabiu.

Procesy uzdatniania wody dla celów przemysłowych.

Rafinacja ropy i olejów mineralnych.

Zastosowanie wodorotlenku sodu w domu

Wodorotlenek sodu jest znanym środkiem do udrażniania rur, ale wspomnieliśmy już, że to nie jedyne zastosowanie sody kaustycznej w gospodarstwie domowym. Wodny roztwór wodorotlenku sodu pomoże nam pozbyć się starych powłok malarskich i lakierniczych z przedmiotów metalowych i drewnianych. Soda kaustyczne to także doskonały środek do dezynfekcji. Bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia podjazdów i chodników, a w postaci płynnej jako bezbarwna, bezzapachowa i niepalna ciecz sprawdza się do bielenia drewna. Po nałożeniu preparat zmienia kolor drewna na biało-szary. Efekt ów jest bardzo trwały, gdyż ług sodowy wnika głęboko w drewno.

W celu skorzystania z naszej oferty na sodę kaustyczną zachęcamy do kontaktu.

W stałej ofercie mamy również między innymi: chlorek sodu, cytrynian sodu czy lizawkę solną.