pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Jodek potasu

Jodek potasu o wzorze sumarycznym KI to nieorganiczny związek chemiczny będący solą potasową kwasu jodowodorowego. Substancja występuje w postaci bezbarwnych kryształków charakteryzujących się dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Kryształki jodku potasu rozpuszczają się również w etanolu i są łatwo rozpuszczalne w glicerolu.

Substancja znajduje zastosowanie w syntezach organicznych, spektroskopii (nauce o powstawaniu i interpretacji widm), analizie chemicznej oraz jako dodatek do soli kuchennej wykorzystywany w celu jej jodowania (pod tym względem jodek potasu stanowi zamiennik dla jodanu potasu o w zorze sumarycznym KIO3). Jodek potasu jest również składnikiem wielu leków i substancji wykorzystywanych do celów leczniczych. Możemy go znaleźć m.in. w płynie Lugola, jodynie oraz maści z jodkiem potasu.

Jodek potasu – zastosowanie

Jodek potasu wykazuje właściwości wykrztuśne, dlatego jest stosowany w leczeniu mokrego kaszlu.  Stosuje się go również w leczeniu łagodniejszych postaci sporotrychozy, choroby przewlekłej wywoływanej przez grzyba Sporothrix schenckii.

Zaleca się przechowywanie jodku potasu w opakowaniach producenta. W przypadku stosowania związku chemicznego w domu należy zwrócić uwagę na to, żeby jodek potasu jak również leki go zawierające były przechowywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Preparaty z jodkiem potasu mogą powodować bolesny obrzęk ślinianek, katar, a także zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

 

W celu skorzystania z naszej oferty na jodek potasu zachęcamy do kontaktu.

 

W naszej stałej ofercie mamy również między innymi: siarczan miedzi, nadmanganian potasu czy chlorek wapnia.