pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Fluoresceina

Fluoresceina jest organicznym związkiem chemicznym stanowiącym barwnik ksantenowy. Swoją obecność w roztworach zasadowych związek ten zaznacza zielonożółtą fluorescencją. Ze względu na swoje właściwości – fluorescencja widoczna jest nawet przy bardzo dużym rozcieńczeniu – związek znajduje szerokie zastosowanie m.in. w diagnostyce medycznej oraz kryminalistyce. W tej drugiej pochodną fluoresceiny wykorzystuje się do wykrywania śladów krwi na miejscu zbrodni.Fluoresceinę otrzymuje w reakcji polegającej na ogrzaniu bezwodnika ftalowego z rezorcyną w obecności katalizatora. Katalizatorem może być w tym przypadku m.in. chlorek cynku.

Mechanizm działania

Fluoresceina jest barwnikiem należącym do grupy trifenylometanu. Jej wodny roztwór przybiera żółty kolor, a w niebieskim świetle wykazuje silną żółtozieloną fluorescencję. Podanie związku pozwala na rozgraniczenie obserwowanych naczyń od przylegającego do nich obszaru. W związku z powyższym fluoresceina jest związkiem często wykorzystywanym w okulistycznych badaniach diagnostycznych. Z jej pomocą przeprowadza się angiografię fluoresceinową dna oka i tęczówki. Substancja pozwala także ocenić zakres uszkodzeń nabłonka rogówki oraz urazów przenikających rogówkę.

Charakterystyczny efekt wizualny, o którym wspominano wcześniej pojawia się od 7 do 14 s  po podaniu substancji.

Fluoresceina – zastosowanie

Przede wszystkim stosowana jest jako środek do znakowania wód obiegowych w ciepłowniach, a także barwienia produktów chemii gospodarczej.

Standardowe zużycie barwnika do barwienia wody w obiegach ciepłowniczych wynosi 15 – 20 g/m3.

W celu skorzystania z naszej oferty na fluoresceinę zachęcamy do kontaktu.

 

Oferujemy również między innymi: siarczan miedzi, sodę kaustyczną czy chlorek wapnia.