pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Boraks

Boraks lub borax to potoczna nazwa tetraboranu sodu, nieorganicznego związku chemicznego będącego solą sodową kwasu borowego. Boraks tworzy bezbarwne kryształy charakteryzujące się rozpuszczalnością w wodzie. W przyrodzie występuje w postaci minerału o nazwie boraks rodzimy. Tetraboranu sodu można również spotkać w postaci częściowo odwodnionej jako tinkalkonit i kernit.

Borax i jego zastosowanie

Boraks jest często stosowanym odczynnikiem. Służy m.in. do wytwarzania tzw. pereł boraksowych oraz jako środek utrwalający lutowanie. Ale to nie najważniejsze zastosowania borasksu. Do najważniejszych przemysłowych zastosowań tego nieorganicznego związku chemicznego należy produkcja szkła, szkliw, ceramiki oraz wełny szklanej. Ta ostatnia wykorzystywana jest m.in. jako termoizolator do ocieplania budynków. Ze względu na swoje właściwości, zwłaszcza na terenie Europy borax jest powszechnie wykorzystywany jako środek wybielający w detergentach. W gospodarstwach domowych znajduje ponadto zastosowanie w walce z insektami oraz jako środek dezynfekujący i odwadniający.

W gospodarstwach domowych boraks używany jest głównie jako środek czyszczący i dezynfekujący – samodzielnie i z innymi związkami do produkcji skutecznych, ekologicznych detergentów.

Boraks w gospodarstwie domowym

– do przygotowania uniwersalnej pasty czyszczącej

– czyszczenie toalety

– proszek do prania

– usuwanie plam z wykładzin i dywanów

Boraks i wypychanie martwych zwierząt

Niegdyś w taksydermii wykorzystywano arszenik. Jest to jednak środek drażniący dla skóry, dlatego zrezygnowano z jego użytkowania na rzez sproszkowanego boraksu. Obecnie sproszkowany boraks jest wcierany w skórę oraz kości wypychanego zwierzęcia w celu ich zakonserwowania. Dzięki temu eksponaty na dłużej zachowują swoje walory estetyczne.

W celu skorzystania z naszej oferty na borax zachęcamy do kontaktu.

 

W stałej ofercie mamy również między innymi: chlorek wapnia, nadmanganian potasu czy węglan sodu.