pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Tlenek magnezu

Tlenek magnezu nazywany często magnezją paloną jest nieorganicznym związkiem chemicznym należącym do grupy tlenków zasadowych. Zawiera magnez na II stopniu utlenienia.

W warunkach pokojowych tlenek magnezu przyjmuje postać białej substancji krystalicznej. Charakteryzuje się łatwą rozpuszczalnością w kwasach oraz szybkim uwadnianiem się do postaci wodorotlenku będącego słabą zasadą. Po wyprażeniu staje się niereaktywny.

W przyrodzie tlenek magnezu występuje w postaci minerału nazywanego peryklazem. Peryklaz jest minerałem tworzącym kryształy izometryczne o postaci ośmiościanów lub sześcianów. Może przyjmować kolor biały, szary, brunatny, ale również barwę żółtą, zieloną i czarną.

Na skalę przemysłową magnezję paloną otrzymuje się w reakcji spalania magnezu lub w wyniku prażenia magnezytu lub dolomitu. W wyniku tej ostatniej reakcji powstaje także tlenek wapnia.

Zastosowanie tlenku magnezu

Tlenek magnezu jest związkiem chemicznym o różnorodnych zastosowaniach i aplikacjach. I tak, stosuje się go m.in. do wyrobu cementów, odlewów, naczyń ognioodpornych oraz tygli. Magnezja palona znajduje również zastosowanie w medycynie. Jest to popularny lek na nadkwasotę oraz zatrucia. W fotografii tlenek magnezu służy jako środek do zobojętniania emulsji fotograficznej. W postaci sproszkowanej tlenek magnezu nazywany jest powszechnie magnezją. Magnezja jest środkiem antypoślizgowym stosowanym w szerokiej gamie sportów – od wspinaczki skalnej, przez akrobatykę i gimnastykę sportową, aż po podnoszenie ciężarów.

Tlenek magnezu paszowy

Tlenek magnezu (magnezyt kalcynowany) jest  związkiem chemicznym wywodzącym się z grupy tlenków zasadowych. Posiada szerokie szerokie zastosowanie w przemysle paszowym.

Jest dodatkiem do pasz i premiksów.