pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, a właściwie wodorowęglan sodu to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy wodorowęglanów. Soda oczyszczona bywa też nazywana kwaśnym węglanem sodu. Soda oczyszczona ma wiele właściwości, dlatego znalazła zastosowanie m.in. jako środek leczniczy, a także dodatek do żywności oraz składnik kosmetyków.

Soda oczyszczona – właściwości

Odkrycie właściwości sody oczyszczonej zawdzięczamy mieszkańcom kolonialnej Ameryki. To tamtejsi piekarze odkryli, że soda oczyszczona ma właściwości fermentujące, dzięki czemu wspomaga wypiek ciasta. Do dzisiaj soda oczyszczona jest popularnym zamiennikiem proszku do pieczenia.

Wodorowęglan sodu jest substancją o właściwościach delikatnie żrących, co decyduje o jej zastosowaniu jako środka czyszczącego. Ponadto soda oczyszczona pochłania zapachy, również te nieprzyjemne.

Soda oczyszczona paszowa

W przemyśle paszowym stosowana jest w środkach żywienia zwierząt. Pełni funkcję regulatora kwasowości.

Soda oczyszczona spożywcza

W przemyśle spożywczym soda oczyszczona jest podstawowym składnikiem proszków do pieczenia. Skutecznie pochłania zapachy w lodówkach i zamrażarkach.  Jest dodatkiem do żywności regulujący pH (symbol E 500b).

Lecznicze zastosowania sody oczyszczonej

Wodorowęglan sodu jest znany z wielu aplikacji w gospodarstwie domowym. Niewielu z nas zna jednak właściwości lecznicze tego związku chemicznego. Soda oczyszczona pomaga oczyścić organizm z toksyn. Dodatkowo pozwala pozbyć się nieświeżego oddechu, jednocześnie neutralizując zapachy świeżo zjedzonej cebuli lub czosnku. Wodorowęglan sodu ma pozytywny wpływ na leczenie astmy. Z doniesień holenderskich naukowców wynika, iż zastrzyki z roztworu sody oczyszczonej łagodzą skurcz ścianek oskrzeli, dzięki czemu aplikowane leki na astmę są o wiele bardziej skuteczne. To także preparat skutecznie łagodzący ból gardła i katar, a także lek stosowany w walce z mukowiscydozą.