pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Peklosól

Peklosól to środek niezbędny przy wyrobach wędliniarskich, przede wszystkim wędzonych. To ona nadaje wędzonkom trwałość oraz kolor, jednocześnie zabezpieczając je przed rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka bakterii jadu kiełbasianego. Peklosól to w rzeczywistości mieszanka soli kuchennej i azotynu sodu, skąd jej druga nazwa – sól azotynowa.

Skład peklosoli

Skład peklosoli może się różnić w zależności od receptury producenta. Zakłada się natomiast, iż obejmuje on chlorek sodu, a więc tradycyjną sól kuchenną, azotan sodu, a także azotan III zwany nitrytem oraz substancję przeciwdziałającą zbrylaniu się peklosoli.

Zastosowanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy peklosól jest nieodłącznym składnikiem wyrobów mięsnych. Nadaje się do solenia i peklowania mięsa wszystkich rodzajów zwierząt rzeźnych. W praktyce najczęściej pekluje się mięso wieprzowe. Wynika to z uszlachetniającego wpływu peklowania na wieprzowinę, która zyskuje specyficzną barwę, smak, a także przyjemny zapach. Najrzadziej pekluje się natomiast mięso wołowe. Poddana peklowaniu wołowina traci w tym procesie większą część wartości odżywczych.

Peklosól jest substancją utrwalającą barwę mięsa, która dodatkowo wzmacnia jego niepowtarzalny smak i aromat. Jej podstawową właściwością jest zdolność do konserwowania mięsa, co przejawia się w hamowaniu rozwoju bakterii chorobotwórczych i gnilnych.

Sól peklowa jest polecana przy zastosowaniach domowych, ponieważ zawiera już odpowiednie i bezpieczne proporcje poszczególnych składników.