pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Nadwęglan sodu

Nadwęglan sodu powszechnie znany jako „ekologiczny wybielacz” to związek chemiczny posiadający silne właściwości utleniające. Utlenianie zachodzi podczas reakcji substancji z wodą, w efekcie czego powstaje utleniona woda. Dzięki tej reakcji nadwęglan sodu uzyskuje doskonałe efekty jako środek czyszczący, wybielający i dezynfekujący. Nic więc dziwnego w tym, że coraz częściej można go znaleźć w składzie proszków do prania, tabletek do zmywarki czy innych preparatów czyszczących.

Mimo swoich właściwości wybielających nadwęglan sodu nie jest substancją niebezpieczną dla zdrowia i życia człowieka. Nie oznacza to jednak, iż możemy w jego obecności zapominać o podstawowych zasadach higieny pracy. Środek może bowiem działać drażniąco na układ pokarmowy i oddechowy, a także powodować podrażnienia oczu.

Nadwęglan sodu – zastosowanie

Ze względu na utlenianie wody i związane z tym procesem doskonałe właściwości wybielająco-czyszczące nadwęglan sodu okazuje się niezastąpiony podczas usuwania uporczywych plam i osadów, w tym z herbaty, kawy czy wina. Dodany do prania zapobiega żółknięciu jasnych oraz białych tkanin. Stosując nadwęglan sodu jako proszek do prania warto pamiętać o właściwościach silnie rozjaśniających preparatu.

Nadwęglan sodu znajduje również zastosowanie jako środek czyszczący. Można nim czyścić różnego rodzaju powierzchnie w kuchni i łazience. Doskonale sprawdza się także podczas usuwania pleśni, czyszczenia grubych tekstyliów oraz usuwania zabrudzeń z konstrukcji ogrodowych, takich jak wiaty, altany, meble ogrodowe i namioty.

Stosowany również jako reagent do efektywnego oczyszczania ścieków przemysłowych.