pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław
pl +48 666 080 929 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Krucza 13 88-100 Inowrocław

Kwaśny węglan sodu

Kwaśny węglan sodu nazywany również sodą paszową to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy wodorowęglanów. Na skalę przemysłową związek otrzymuje się jako produkt pośredni podczas otrzymywania węglanu sodu metodą Solvaya.

Soda paszowa

Kwaśny węglan sodu jest dodatkiem paszowym, który można stosować w wszystkich grup zwierząt gospodarczych. Soda paszowa ma szerokie zastosowanie w żywieniu bydła, w szczególności krów o wysokie wydajności mlecznej. Powodem dodawania sody paszowej do paszy jest m.in. fakt, iż tak wzbogacone pożywienie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów związanych z zakwaszeniem przewodu pokarmowego bydła, które mogą się pojawić w przypadku podawania dawek pokarmowych z dużym udziałem pasz treściwych. Sód pozwala również minimalizować skutki stresu cieplnego u zwierząt.

Kwaśny węglan sodu – inne zastosowania

Obok dodatku do pasz kwaśny węglan sodu znajduje również inne zastosowania. Jest jednym ze składników obecnego w praktycznie każdym domu proszku do pieczenia, a także bardzo częstym dodatkiem do żywności, którego zadaniem jest regulowanie pH produktów spożywczych. Kwaśny węglan sodu to także składnik musujących napojów w proszku i tabletkach. Wykorzystuje się go w gaśnicach piankowych oraz jako substancję pochłaniającą zapachy i wilgoć. Kwaśny węglan sodu zmiękcza wodę. W medycynie podaje się go pacjentom przy ciężkiej kwasicy metabolicznej, zatruciu trójklicznymi lekami przeciwdepresyjnym oraz hiperkalemii.

W przemyśle chemicznym stosowana jest do produkcji boraksu, barwników i środków wybuchowych. Stanowi jednocześnie podstawowy składnik gaśnic przeciwpożarowych.

W przemyśle spożywczym soda oczyszczona jest podstawowym składnikiem proszków do pieczenia. Skutecznie pochłania zapachy w lodówkach i zamrażarkach.  Jest dodatkiem do żywności regulujący pH (symbol E 500b).W przemyśle detergentowym i kosmetycznym soda oczyszczona jest składnikiem proszków do prania i czyszczenia oraz kosmetyków.
W przemyśle farmaceutycznym stosowana jest jako składnik wielu leków i preparatów farmaceutycznych.