plen +48 52 524 31 37 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Marcinkowskiego 121 88-100 Inowrocław
plen +48 52 524 31 37 Pon - Pią 07:00 - 16:00 ul.Marcinkowskiego 121 88-100 Inowrocław

Oferta

    Nasza oferta obejmuje szeroką gamę wysokiej jakości substancji i dodatków chemicznych o różnorodnym zastosowaniu. Spełniają one najwyższe standardy, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Od lat posiadamy stały, sprawdzony asortyment, który pozwolił nam stać się ekspertem w branżach, w których działamy. Równie szybko uznanie naszych klientów zdobyły towary, o które w ostatnim czasie rozszerzyliśmy paletę produktów.

    Dodatkowym atutem firmy Aneva jest szerokie zaplecze magazynowe. To pozwala nam na szybką reakcję i realizację zleceń oraz utrzymanie relacji biznesowych na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Opis oferty

A
B
C
E
F
G
I
J
K
Ł
M
N
O
P
S
T
U
W
Ż
ProduktOpis
Acesulfam k (E 950)

heterocykliczny związek chemiczny  stosowany jako słodzik (150 razy słodszy od [sacharozy). Nie jest metabolizowany w organizmie człowieka. Wzmacnia również smak i zapach. Odporny na temperaturę sterylizacji oraz pieczenia chleba. Acesulfam został zarejestrowany przez FDA i Komisję Europejską i został dopuszczony do handlu.

 

Zastosowanie – Acesulfam K to popularny słodzik, który znalazł zastosowanie między innymi w produkcji napojów.

Alginian soduorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu alginowego. Jest bezbarwny i bez smaku. Łatwo pęcznieje.
Zastosowanie: dodatek do żywności-E401
Azotyn sodu NaNO2

nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu azotawego i sodu.

Zastosowanie – Stosowany jest jako substrat przy produkcji barwników oraz jako dodatek konserwujący do żywności o symbolu E250, służący do peklowania mięsa, Przeciwdziała on namnażaniu się bakterii oraz utrwala czerwono-różową barwę mięsa. Charakterystyczna barwa peklowanego mięsa spowodowana jest tworzeniem w konserwowanym produkcie rodnika NO.

Aceton  CH3-CO-CH3

(nazwa systematyczna: propanon) – organiczny związek chemiczny z gr Tworzy się on w dużych ilościach w trakcie suchej destylacji drewna, która była niegdyś głównym sposobem jego produkcji. Obecnie w przemyśle produkuje się go najczęściej metodą kumenową przy okazji otrzymywania fenolu. W laboratorium można go otrzymać przez suchą destylację octanu wapnia. Aceton wytwarzany jest efektywnie przez bakterie grupy ketonów.

Zastosowanie – Aceton jest powszechnie stosowanym rozpuszczalnikiem organicznym.

 

 • Rozpuszcza większość miękkich tworzyw sztucznych, lakiery, tłuszcze, oleje (nawet nagar silnikowy).
 • Stosuje się go przy produkcji leków, barwników, farb, lakierów i środków czyszczących. Jest często stosowany jako składnik zmywacza do paznokci.
Alkohol Izopropylowy  (CH3)2CHOH

organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Otrzymywany w przemyśle przez hydratację propylenu.

Zastosowanie – Stosowany jako łagodny rozpuszczalnik organiczny, a także jako rozpuszczalnik i nośnik do chromatografii HPLC. 70% wodny roztwór stosowany jest jako płyn antyseptyczny. Znajduje zastosowanie w poligrafii w druku offsetowym jako środek stosowany w roztworach nawilżających w stężeniu do 12%. Jest stosowany jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu, w sytuacjach gdy czystość zwykłego spirytusu skażonego (denaturatu) jest niewystarczająca, np. do czyszczenia precyzyjnych układów optycznych. 

Antylód

Mieszanina chlorku wapnia (30%) i chlorku sodu (70%).

Zastosowanie – w okresie zimowym mieszanina jest bardzo wydajnym i efektywnym środkiem służącym do rozpuszczania lodu (likwidacja gołoledzi) i odladzania dróg (zapobieganie powstawania lodu), chodników, parkingów, schodów, gospodarstw domowych i obiektów użyteczności publicznej, itp. Działa w temperaturze do -20°C i jest skuteczna w niskich temperaturach, w których sól nie działa już skutecznie.

Askorbinian sodu E 301

przeciwutleniacz – regulator kwasowości,

Zastosowanie –  Mleko  w proszku , zagęszczone. Chłodzone i nieprzetworzone warzywa i owoce , kompoty, w puszkach i opakowaniach szklanych. Chleb pieczywo, świeży  makaron. Paczkowane i  zmielone mięso, owoce morza, ryby. Wolniej reaguje z azotynami, stosowany jest zamiast kwasu askorbinowego w solankach peklujących . Zawartość  od 300 do 500 mg/kg  zapobiega  powstawaniu nitrozoamin.

Aspartam 

organiczny związek chemiczny.  Na produktach spożywczych oznaczany jest kodem E951. Stosowany masowo  jako sztuczny środek słodzący ( slodzik).

Zastosowanie – Stosowany masowo w produktach spożywczych, zwłaszcza takich, jak napoje niskokaloryczne, guma do żucia, drażetki odświeżające oddech. Można go też znaleźć w wielu wędlinach i rybach (zarówno w folii jak i konserwach). Ostatnio coraz częściej pojawia się w produktach farmaceutycznych, np. w większości tabletek musujących.  Jest też dostępny w formie tabletek, które można stosować zamiast cukru.

Azotan potasu  KNO3

(saletra potasowa, saletra indyjska)  – nieorganiczny związek chemiczny z grupy azotanów, sól potasu i kwasu azotowego.

Zastosowanie – Obecnie stosowana w pirotechnice jako utleniacz, m.in. do wytworzenia fotobłysków, czyli krótkich i bardzo jasnych impulsów świetlnych uzyskiwanych podczas spalania mieszaniny saletry z pyłami metali.

 

 • Nawóz sztuczny;
 • Konserwant mięsa (E 252);
 • stosowany  do produkcji azotynu potasu, do nitrowania.
Azotan sodu NaNO3

(saletra sodowa, saletra chilijska) – nieorganiczny związek chemiczny z grupy azotanów, sól kwasu azotowego i sodu.  Jego właściwości są analogiczne do azotanu potasu.

Zastosowanie – jako nawóz azotowy (zawiera 15,5% azotu)

 

 

 • ważny surowiec do produkcji azotanu potasu (saletry potasowej)
 • w przemyśle spożywczym do konserwowania mięsa (przeciwdziała tworzeniu się jadu kiełbasianego; symbol UE – E251)
 • w przemyśle szklarskim do produkcji materiałów wybuchowych odgrywając istotną rolę w produkcji nitrogliceryny
 • używany do produkcji farb, emalii i leków.
Azotyn sodu NaNO2

nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu azotawego i sodu.

Zastosowanie – Stosowany jest jako substrat przy produkcji barwników oraz jako dodatek konserwujący do żywności o symbolu E250, służący do peklowania mięsa, Przeciwdziała on namnażaniu się bakterii oraz utrwala czerwono-różową barwę mięsa. Charakterystyczna barwa peklowanego mięsa spowodowana jest tworzeniem w konserwowanym produkcie rodnika NO.

ProduktOpis
Benzoesan  sodu –  (E211)organiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu benzoesowego.
Zastosowanie – Benzoesan sodu jest szeroko stosowany jako środek do konserwacji żywności o symbolu według nomenklatury Unii Europejskiej E 211  Ze względu na właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne  przy pH < 3,6, jest efektywny do konserwacji produktów spożywczych wykazujących odczyn kwaśny. Pełni również rolę solubilizatora np. w połączeniu z kofeiną w preparacie Coffeini et Natrii benzoas. Konserwacja przetworów owocowych (dopuszczalna zawartość: 0,5 g na kg produktu), Konserwacja przetworów warzywnych, różnych sałatek (<1 g/kg), koncentratu pomidorowego (1,5 g/kg – dot. półproduktu), Konserwacja konserw rybnych, ryb (<1 g/kg, krewetki gotowane <2 g/kg),Konserwacja napojów gazowanych (<0,15 g/litr) , Konserwacja  margaryny.
Betainyorganiczne związki chemiczne (wewnętrzne sole, jony dwubiegunowe, jony amfoteryczne),
Zastosowanie – Betainy z uwagi na właściwości powierzchniowo-czynne, które ułatwiają zwilżanie  i usuwanie brudu, znalazły  zastosowanie  jako dodatki do szamponów, detergentów, perfum i dezodorantów.

 • W przemyśle papierniczym betainy ułatwiają proces drukowania oraz nadają połysk papierom fonograficznym
 • Dodawane są do , środków antyseptycznych, czystościowych, zapachowych i opakowań do żywności.
Boraksminerał z gromady boranów, zbudowany głównie z uwodnionego boranu sodu.
Z
astosowanie:

 • w ceramice (szkliwo borowo-węglanowe)
 • farbiarstwie (zaprawa)
 • garbarstwie
 • kosmetyce
 • lecznictwie (np. przeciw kandydozie)
 • jako surowiec do otrzymywania innych związków boru
 • w przemyśle szklarskim
 • stosowany jest też jako topnik do lutowania, spawania i kucia metali (szczególnie żelaza i stali)
 • ze względu na dużą zawartość boru i łatwość otrzymania jest używany jako składnik osłon przeciwko promieniowaniu neutronowemu (bor ma duży przekrój czynny na pochłanianie neutronów).
ProduktOpis
Chlorek amonu, NH4Clnieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego i amoniaku. 
Zastosowanie – Chlorek amonu jest używany głównie jako elektrolit w suchych ogniwach Leclanchégo czyli najczęściej używanych dziś ogniwach galwanicznych. Stosuje się go również jako lek wykrztuśny, dodatek do paszy dla bydła, składnik szamponu. Jest stosowany w produktach spożywczych jako środek spulchniający i konserwujący E510.
Chlorek baru, BaCl2nieorganiczny związek chemiczny  – sól kwasu solnego i baru.
Zastosowanie – 

 • W obróbce cieplno-chemicznej stopów żelaza.
 • Do produkcji barwników.
 • Do produkcji  sztucznych ogni.
Chlorek cynku, ZnCl2nieorganiczny związek chemiczny, sól cynku i kwasu solnego. Silnie higroskopijny, rozpuszczalny w wodzie, alkoholu etylowym, eterze, glicerynie. Przemysłowo otrzymywany jest w reakcji siarczku cynku z chlorem. 

Z
astosowanie – Stosowany jako topnik do oczyszczania powierzchni lutowanych.

 • Bezwodny jako środek suszący.
 • Zaprawa przy drukowaniu tkanin.
 • Stosowany jako mikronawóz.
 • Jako składnik elektrolitu.
 • Jest składnikiem  żużli pokrywająco-rafinujących stosowanych przy wytopie stopów cynku.
Chlorek magnezu MgCl2

związek nieorganiczny, silnie higroskopijny, dobrze rozpuszcza się w wodzie. Na skalę techniczną otrzymywany z karnalitu

Zastosowanie – Ma szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Stosowany jest jako zamiennik soli w walce ze śniegiem i lodem. Wykorzystywany jest także do osuszania pomieszczeń.

Chlorek manganunieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego i manganu na II stopniu utlenienia. Chlorek manganu to różowoczerwone ciało stałe. Jest rozpuszczalny w wodzie.
Zastosowanie: dodatek do nawozów, dodatek do pasz, odczynnik do syntez.
Chlorek  potasu  KClnieorganiczny związek chemiczny z grupy chlorków, sól potasowa kwasu solnego. Występuje naturalnie w postaci minerału – sylwinu, a także (w formie soli podwójnych) w karnalicie i kainicie.

Zastosowanie – Sylwin, kainit i karnalit stosowane są jako nawozy potasowe. Chlorek potasu jest też stosowany jako składnik mieszaniny soli do posypywania dróg w zimie.
Chlorek sodu (sól kuchenna)  NaCl nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (kwasu chlorowodorowego) i sodu. Czasami zapisuje się również ją jako sól kwasu solnego i wodorotlenku sodu. Stanowi  podstawowy składnik soli kuchennej, soli warzonej oraz soli drogowej.
Zastosowanie – Chlorek sodu stosowany jest jako środek spożywczy, nadający jedzeniu słony smak.

 • Jest  używany w przemyśle szklarskim i garbarstwie
 • konserwacja żywności.
 • Stanowi surowiec do otrzymywania kwasu solnego, sodu, chloru ,wodorotlenku sodu i węglanu sodu (sody)
 • wykorzystywana do roztapiania śniegu i lodu z ulic i chodników
 • używany w spektroskopii oraz w chłodnictwie.
CHLOREK WAPNIA (CaCl2),nieorganiczny związek chemiczny, posiadający zdolności do wydzielania znacznych ilości ciepła podczas tworzenia hydratów jest idealnym środkiem do odladzania, a zatem praktycznego zastosowania przy usuwaniu śniegu i lodu z dróg, mostów, rozjazdów kolejowych itd.
Chloryn sodu ( Chloran III sodu)

wodny roztwór utlenionej soli kuchennej.

Zastosowanie – Środek  szeroko stosowany w uzdatnianiu wody.

 • Stosowany w bieleniu masy celulozowej.
 • Stosowany w produkcji wybielaczy w działalności usługowej, produkcja środków czyszczących  z wybielaczem
 • Środek używany przy wybielaniu tkanin.
 • Jako odczynnik laboratoryjny.
CukierCukier: sacharoza produkowana z trzciny cukrowej (cukier trzcinowy) bądź z buraków cukrowych (cukier buraczany). Z chemicznego punktu widzenia cukry to inna nazwa węglowodanów, a więc również skrobi i celulozy.
Zastosowanie: jeden z podstawowych substancji słodzącychStearynian wapnia: jest solą wapniową kwasu stearynowego. W warunkach normalnych jest białym woskowatym proszkiem.
Zastosowanie:
• Stosowany w produkcji nawilżaczy i surfaktantów.
• dodatek do żywności jako E470.
Cyklaminian soduorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu cyklaminowego. Jest syntetyczną substancją słodzącą, 30 razy słodszą od sacharozy (cukru spożywczego).

Z
atosowanie – Związki te wykorzystuje się przy produkcji napojów gazowanych, gum do żucia, wypieku ciast.
Cytrynian sodu E331organiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu cytrynowego.
Zastosowanie – Stosowany jako smakowy i konserwujący dodatek do żywności (E331). Cytrynian sodu używany jest jako dodatek smakowy do napojów gazowanych o smaku cytrynowym.
Cytrynian wapniajest najczęściej stosowaną solą kwasu cytrynowego. Związek  organiczny zbudowany z jonów wapnia i kwasu cytrynowego Jest suplementem diety uzupełniającym niedobory wapnia ,witaminy D3 oraz witaminy grupy B6.
Zastosowanie – Związek ten ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

 • Jest regulatorem pH  w żywności i napojach.
 • Jako czynnik maskujący i stabilizującym żywności.
 • Jest synergetykiem z antyoksydantami w   żywności.
 • Dodatek do koncentratów spożywczych i zup.
 • Dodatek wzbogacający do serów, jogurtów, zagęszczonego mleka, śmietanki, śmietanki w proszku, serów topionych.
 • Dodatek do pieczywa.
 • Wzbogacenie paszy dla zwierząt.
 • Farmaceutyczne preparaty wapniowe.
ProduktOpis
Esencja octowa (kwas octowy)jest   produktem otrzymanym w wyniku rozcieńczenia syntetycznego kwasu octowego wodą zdemineralizowaną. Jest cieczą bezbarwną, przeźroczystą.
Zastosowanie – Esencja octowa w przemyśle spożywczym jest stosowana do sporządzenia kwasu octowego (E280). Jest to roztwór kwasu octowego o stężeniu 80%

 • Do sporządzania kąpieli marynującej stężeniu  4  ÷ 7% wykorzystanej  w wytwarzaniu półproduktu w procesie produkcji marynat rybnych zimnych.
 • Używana jako substancja dodatkowa do żywności ( substancja zakwaszająca) do produkcji majonezów, musztard, przetworów rybnych, owocowych i warzywnych za wyjątkiem przetworów   grzybowych
 • W technice grzewczej stosuje się do usuwania kamienia kotłowego
 • Zastosowanie w przemyśle włókienniczym.
Etylowanilinaburbonal, substancja aromatyczna, 2-3-krotnie silniejsza od waniliny. Etylowanilina jest substancją syntetyczną w postaci białego drobnokrystalicznego proszku rozpuszczalnego w alkoholu i gorącej wodzie. Otrzymywana przez bezpośrednią oksydację w środowisku alkalicznym eugenolu lub izoeugenolu po acetylacji grup fenolowych
Zastosowanie – Jest substancją aromatyzującą stosowaną głownie w przemyśle cukierniczym.

 • Używana w produkcji słodkich napojów alkoholowych
 • W handlu występuje jako cukier waniliowy, czyli cukier z domieszką etylowaniliny
Fenoloftaleina  Produkt 5 opis
ProduktOpis
Fenoloftaleinaorganiczny związek chemiczny w stanie czystym jest to bezbarwna substancja krystaliczna, słabo rozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w alkoholach.
Zastosowanie: wskaźnik PH, w lecznictwie stosowana niekiedy jako środek przeczyszczający.
Fluoresceina 200%barwnik kwasowy o szerokim spectrum zastosowania. Przede wszystkim stosowana jest jako środek do znakowania wód obiegowych w ciepłowniach, a także barwienia produktów chemii gospodarczej. Standardowe zużycie barwnika do barwienia wody w obiegach ciepłowniczych wynosi 15 – 20 g/m3./span>
Formalina

wodny nasycony roztwór  aldehydu mrówkowego (inaczej formaldehydu lub metanalu). Ciecz bezbarwna o drażniącym ostrym zapachu i takim smaku. Dobrze miesza się z etanolem który  służy do jej stabilizowania. Z formaliny może wytrącać się polimer (trioksan lub polioksymetylen).Posiada właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze.

Zastosowanie – Formalina ma bardzo bogate zastosowanie w przemyśle chemicznym, tworzyw sztucznych i gumy.

 • używana przy produkcji papieru
 • stosowana jako środek odkażający i przeciwpotny
 • stosowana do konserwacji i przechowywania preparatów biologicznych.
Fosforan amonubezbarwna substancja krystaliczna , rozpuszcza się w wodzie , na powietrzu wietrzeje tracąc amoniak. Jest skoncentrowanym  nawozem  o wysokiej zawartości azotu (12%).
Zastosowanie – używany  jest jako uniwersalny  nawóz stosowany dla wszystkich rodzaju gleb, z wyjątkiem  kwaśnych i o odczynie wyraźnie zasadowym. Fosforan amonu jest  produktem wybitnie czystym , zawiera  śladowe ilości  metali ciężkich.
Fosforan wapnia Ca3(PO4)2 nieorganiczny związek chemiczny, sól wapniowa kwasu ortofosforowego. Występujący naturalnie jako skała fosforyt wapnia nie jest substancją czystą, lecz zawiera w swej strukturze inne substancje takie jak piasek czy wapień. Jednym ze sposobów otrzymywania fosforanu wapnia jest działanie kwasu fosforowego(V) na węglan wapnia

Zastosowanie – Naturalnie występujący fosforan wapnia wykorzystywany jest na dużą skalę do produkcji nawozów fosforowych.

 • Stosowany jest jako dodatek do żywności (E 341c)
 • Często używany jest jako biomateriał pod nazwą TCP
 • fosforan wapnia jest substratem do otrzymywania fosforu, poprzez ogrzewanie go z koksem i piaskiem w próżni (do reakcji można używać np. fosforytu lub zmielonych kości)
Fosforan mocznikaOrganiczna forma substancji czynnej.

Z
astosowanie – Fosforan mocznika ma zastosowanie w przemyśle paszowym, nawozowym i ochronie środowiska.

 • jako środek dezynfekcyjny obornika zmniejszania aktywności nitryfikatorów, denitryfikatorów i amonifikatorów.
 • po zastosowaniu fosforanu mocznika zwiększyła się zawartość w glebie fosforu i magnezu.
 • Prawidłowe stosowanie fosforu  ma duże znaczenie w uzyskaniu ziarna jęczmienia browarnego o dobrej jakości technologicznej oraz polepsza zabarwienie ziarna.
Fosforan sodunieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu fosforowego. Białe kryształy dobrze rozpuszczalne w wodzie.
Zastosowanie: stosowany do strącania fosforanów innych metali, produkcji środków chemicznych do zmiękczania wody, regulator kwasowości (E339) oraz jako substancja wzbogacająca żywność w fosfor. Jest składnikiem nawozów fosforowych i może się przyczynić do eutrofizacji wód.
Fosforan trójsodowyOtrzymywany jest ze stężonych roztworów fosforanu dwusodowego krystalicznego z nadmiarem ługu sodowego. Fosforan trójsodowy jest białym, drobnokrystalicznym proszkiem, łatwo rozpuszczalnym w wodzie.

Zastosowanie – Stosuje się go do zmiękczania wody w kotłach i zabezpieczania kotłów przed tworzeniem się kamienia.

 • Używany do produkcji środków myjących
 • Stosowany do produkcji papieru
 • Używany w przemyśle galwanotechnicznym
Fosforan sodu
Fruktozaorganiczny związek chemiczny z grupy ketoz. Jest to cukier prosty, który w naturze można znaleźć w owocach (stąd potoczna jej nazwa – cukier owocowy), sokach owocowych i miodzie.
Fruktoza charakteryzuje się słodkim smakiem (jest nieco słodsza od sacharozy i znacznie słodsza od glukozy) oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie.
Zastosowanie fruktozy
• jako substytut cukru dla diabetyków (jej indeks glikemiczny wynosi ok. 20
• jako substrat w przemyśle farmaceutycznym
• w przemyśle spożywczym
ProduktOpis
Glikol  monoetylenowyroztwór wodny, etano-1,2 diol, 1,2dihydroksyetan.

Z
astosowanie – Najczęściej substancja stosowana do produkcji poliestrów, polieterów , włókien  poliestrowych, barwników, mieszanek chłodniczych  niskokrzepnących , mieszanek chłodniczych do pojazdów mechanicznych, pian,  klejów, szczeliw i farb.

 • Jako czynnik osuszający gazy.
 • Jako środek czyszczący, nawilżający.
 • Składnik cieczy chodzących przy obróbce metali.
 • Składnik środków ochrony roślin.
 • Stosowany jest jako czynnik zapobiegający zamarzaniu.
Glikol monopropylenowy, USP( spożywczy)organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych,  jest bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą,

Z
astosowanie – Stosowany  w przemyśle spożywczym jako rozpuszczalnik, rozcieńczalnik, stabilizator i substancja klarująca.

 • Przy wyższych stężeniach działa konserwująco przez obniżenie aktywności wody.
 • Jest stosowany bardzo powszechnie w chłodnictwie.
 • Substancja pomocnicza wykorzystywany w branży kosmetycznej i farmaceutycznej.
Glikol neopentylowyGlikol neopentylowy jest białym krystalicznym ciałem stałym. Jest łatwo rozpuszczalny w pokojowej temperaturze w wodzie, alkoholach, eterach glikolu, ketonach i estrach. Pomimo wysokiej reaktywności
jest stabilny termicznie.


Z
astosowanie – Jest stosowany do produkcji nasyconych i nienasyconych żywic poliestrowych używanych do powlekania zwojów, puszek, drutu i opakowań.

 • Używany jest także do produkcji lakierów. samochodowych, izolacji elektrycznej, powłok antykorozyjnych.
 • Stosowany przy wzmocnionych tworzywach sztucznych
 • Stosowany przy produkcji żywic alkidowych dla potrzeb przemysłu farb i lakierów.
 • Posiada również zastosowanie w produkcji plastyfikatorów, poliuretanów piankowych, smarów syntetycznych, lepiszczu, pestycydów,  środków zapachowych,  materiałów fotograficznych.
 • Produkcja farmaceutyków.
Glikol polietylenowyJest polimerem glikolu etylenowego, Największe zastosowanie znajdują gęste ciecze o masie cząsteczkowej od 200 do 600. Jest to składnik uznawany w kosmetyce za bezpieczny, o niskiej toksyczności zarówno przy zewnętrznej aplikacji, jak i w przypadku spożycia.

Z
satosowanie – W kosmetyce traktowany jest przede wszystkim jako substancja nawilżająca o właściwościach konserwujących i rozpuszczalnik dla składników aktywnych, do których należy między innymi kwas salicylowy.

 • Stosowane są jako rozpuszczalniki, emulgatory i środki zwiększające lepkość ciekłych kosmetyków i leków.
 •  Mogą być również stosowane jako środek konserwujący, rozpuszczalny w wodzie produkt woskowy, który powoli wnika w głąb drewna, wypierając wodę.
 • Powszechnie stosowany do konserwacji zabytków drewnianych.
Glukonian sodusól sodowa kwasu glukonowego (E576). Jest bezbarwna i bezzapachowa. Glukonian sodu zaliczany jest do substancji nieszkodliwych. Substancja ta powinna być unikana przez osoby z chorobami układu naczyniowo – sercowego  i nadciśnieniem

Z
astosowanie – Szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, wypieki napoje ( słodzone, gazowane, dla sportowców), przetwory mięsne, desery, suplementy diety.

 • Stosowany przy produkcji detergentów ( chemia gospodarcza).
 • Obróbka metali.
 • W przemyśle farb i lakierów.
Glukozaorganiczny związek chemiczny, monosacharyd (cukier prosty) z grupy aldoheksoz. Jest białym, drobnokrystalicznym ciałem stałym, Z roztworów wodnych łatwo krystalizuje jako monohydrat. Jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie (nie zmienia pH roztworu).
Zastosowanie:
• w przemyśle spożywczym
• w przemyśle farmaceutycznym
• W medycynie (np. kroplówki)
Glutaminian soduorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu glutaminowego. Glutaminian sodu, znany także jako MSG lub E621 jest wykorzystywany jako substancja wzmacniający smak w wielu rodzajach produktów spożywczych. Glutaminian nadaje żywności charakterystyczny smak , który został określony przez naukowców jako piaty podstawowy smak obok słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego.

Zastosowanie – Jest jedną z ważniejszych substancji w chemii spożywczej.

 • Szerokie zastosowanie jako dodatek do żywności, jest składnikiem między innymi zup instant,  sosów, przypraw, konserw rybnych jako wzmacniacz smaku i zapachu.
 • Dodawany do aromatyzowanych i przetwarzanych  produktów spożywczych.
 • Stosowany jako przyprawa ( w niektórych krajach).
Guma guarpolisacharyd o rozgałęzionej budowie i wyjątkowo wysokiej masie cząsteczkowej. Składa się z obojętnych aldoheksoz – łańcuch główny utworzony jest z jednostek galaktozowych i w sposób przypadkowy dołączone są grupy boczne utworzone z mannozy. Roztwory gumy guar cechuje dobra lekkość, przezroczystość, elastyczność, pseudoplastyczność, brak granicy odkształcania. Daje preparatowi jednolitą strukturę oraz ma właściwości żelujące.  

Zastosowanie – Guma guar jest naturalną substancją zagęszczającą i emulgującą.

 • Powszechnie stosowana w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
 • Używana jako stabilizator i zagęstnik w przemyśle piekarskim, cukierniczym.
 • W produkcji żywności niskokalorycznej służy jako zagęstnik.
 • Nadaje strukturę ciągliwą mlecznym napojom smakowym, deserom i serom termizowanym. Zwiększa odczucie kremowatości.
ProduktOpis
Izoaskorbinian sodu ( E 316)Sól sodowa kwasu askorbinowego, syntetyczny izomer witaminy C. Przeciwutleniacz, stabilizator barwy w przemyśle spożywczym.

Zastosowanie – Wzmacnia gluten mąki i utrzymanie gazu przy fermentacji ciasta.

 • Chroni przed oksydatywnym brunatnieniem, sprzyja tworzeniu stabilnej barwy mięsa.
 • Stosowany w celu przyśpieszenia procesu peklowania mięsa.
ProduktOpis
Jodek potasu, KI

nieorganiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu jodowodorowego. Tworzy bezbarwne kryształy łatwo rozpuszczalne w wodzie. W wyniku elektrolizy stopionego jodku potasu powstaje jod i potas.

ZASTOSOWANIE – Jest stosowany w syntezach organicznych,  spektroskopii, oraz  w analizie chemicznej.

 • Dodawany w nieznacznych ilościach do soli kuchennej ( sól jodowana).
 • Szeroko stosowany w medycynie, jako składnik płynu Lugola (jod rozpuszczony w roztworze wodnym jodku potasu), składnik jodyny, jako środek wykrztuśny działający bezpośrednio na gruczoły oskrzelowe.
Jodan potasuzwiązek nieorganiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu jodowego. Jodan potasu jest białym ciałem stałym, bez zapachu, umiarkowanie rozpuszczalnym w wodzie. Ma właściwości utleniające. Reaguje z materiałami łatwopalnymi oraz z reduktorami.

Z
astosowanie – Jodan potasu stosowany jest powszechnie do jodowania soli kuchennej. Jest również stosowany w terapii po wchłonięciu radioaktywnego jodu w celu jego wyparcia z tarczycy. W preparatyce chemicznej używany jest jako utleniacz.
Jodan wapnianieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu jodowego i wapnia. Występuje jako monohydrat i heksahydrat.
Zastosowanie: źródło jodu w paszach dla zwierząt
ProduktOpis
Kalafonia balsamicznamiękka  żywica pochodzenia naturalnego, jest  pozostałością po oddestylowaniu terpentyny z żywicy drzew iglastych (głównie sosny). Kalafonia to substancja krucha, bardzo łamliwa, szklistą, półprzeźroczystą o barwie od żółtej do ciemnobrązowej, Dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, acetonie, alkoholu  amylowym, butylowym, metylowym, benzynie, czterochlorku, węgla, eterze, etylowym, ksylenie toluenie i olejku terpentynowym.
Z
astosowanie – Bezpośrednio  używana  jest  jako składnik plastra nostrzykowego  oraz  jako dobry topnik podczas lutowania stopem cynowo-ołowiowym. Stosuje się ją w  do nacierania włosia smyczków instrumentów smyczkowych, w celu zwiększenia szorstkości włosia i tym samym zwiększenia jego przyczepności do strun. Jako składnik kalafonia ma swoje zastosowanie w:

 • w farbach poligraficznych jako spoiwo, które jednocześnie polepsza właściwości maziste farby
 • jako składnik lakierów, pokostów  mydeł, laku, tworzyw sztucznych, gumy
 • w balecie i tańcu, wykorzystywana do uzyskiwania dużej przyczepności baletek lub innego obuwia do podłoża.
 • Zmieszana z woskiem ma zastosowanie jako składnik spoiwa enkaustycznego.
Karbid (acetylenek  wapnia, bywa też nazywany węglikiem wapnia). Związek nieorganiczny należący do grupy węglików jonowych. Karbid jest substancją krystaliczną. Produkt techniczny jest czarny, szarawy lub brunatny ze słabym połyskiem. 
Zastosowanie – Jest głównym środkiem redukującym w hutnictwie metali ciężkich.

 • Używany w produkcji acetylenu dla potrzeb spawalnictwa.
 • Jako podgrzewacz jedzenia w wojskowych oraz turystycznych indywidualnych zestawach racji żywnościowej.
 • środek odstraszający przeciw kretom w ogrodach.
 • Jest surowcem do wytwarzania acetylenu.
 • jest  składnikiem mieszanek do odsiarczania,  stosowanych  przy produkcji stali.
Koagulanty PIXKoagulanty żelazowe typu PIX stanowią szeroką grupę produktów obejmującą siarczany, chlorki i chlorosiarczany żelaza. Ze względu na swoją   efektywność działania stanowią one najszerzej stosowaną grupę koagulantów na rynku polskim. PIX wiąże siarczki, eliminując przez to nieprzyjemny zapach jak również ryzyko korozji.
Zastosowanie – Koagulanty PIX stosowane są do uzdatniania wody technologicznej w przemyśle i do wody pitnej w zakładach komunalnych. Używane są powszechnie zarówno do oczyszczania ścieków komunalnych, jak i przemysłowych. Szczególnie polecane są do usuwania fosforu ze ścieków i wiązania siarkowodoru oraz kondycjonowania osadów ściekowych.

 • Usuwania siarkowodoru.
 • Zagęszczania osadów.
 • Usuwania związków fosforu.
 • Oczyszczania wody i ścieków.
Koagulanty PAXjest koagulantem nieorganicznym opartym na trójwartościowym glinie . 
Zastosowanie – Jest doskonałym środkiem strącającym i koagulacyjnym w procesach uzdatniania wody pitnej i oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych.

 • Produkcja papieru i tektury.
 • Koagulacja i strącanie chemiczne ścieków komunalnych i przemysłowych.
 • Uzdatnianie wody przemysłowej.
 • Oczyszczanie wody do picia zgodnie z atestem PZH.
Kreda strącanasyntetyczny węglan wapnia, jest solą nierozpuszczalną  w wodzie. Występuje w postaci białego drobnokrystalicznego związku. Węglan wapnia służy także do otrzymywania tlenku wapnia.
Zastosowanie – węglan wapnia stosowany jest w przemyśle  spożywczym, farmaceutycznym,  kosmetycznym.

 • Stosowany jako wypełniacz w farbach akwarelowych, plakatowych, szkolnych
 • W systemie gaśniczym w spawalniach i szlifierniach
 • Surowiec do produkcji  szkliwa przeźroczystego i porcelanowego wypalanego
 • Do produkcji wyrobów gumowych (wypełniacz)
 • Jako składnik mleczka do czyszczenia urządzeń sanitarnych
 • Jako wypełniacz przy produkcji tworzyw sztucznych (PVC,PP, PE)
 • Przy produkcji farb emulsyjnych, tynków , plasteliny , modeliny
 • Jest surowcem do produkcji utwardzaczy i wypełniaczy  stosowanych przy produkcji sklejki wodoodpornej.
 • Do produkcji wyrobów chemii gospodarczej
Kumenosulfonian sodusól sodowa kwasu kumenosulfonowego. Ciało stałe o kolorze od białego do kremowego. Rozpuszczalny w wodzie. 
Zastosowanie – Szerokie zastosowanie w przemyśle chemii gospodarczej  i kosmetycznej – solubilizator.
Kwas ABS(kwas alkilobenzenosulfonowy) – mieszanina organicznych związków chemicznych – alkilowych pochodnych kwasu benzenosulfonowego. Jest to ogólna nazwa półproduktu stosowanego w chemii gospodarczej do otrzymywania alkilobenzenosulfonianu sodu. Mieszanina ta jest żółto-brązową, gęstą cieczą. Otrzymuje się ją w procesie sulfonowania alkilobenzenów.
Zastosowanie – anionowy środek powierzchniowo czynny, stosowany jako składnik ciekłych i proszkowych środków  myjących, czyszczących i piorących.
Kwas adypinowy (E355)organiczny związek chemiczny zaliczany do kwasów dikarboksylowych. Jest białym ciałem stałym nie posiadającym zapachu. Rozpuszcza się w alkoholach, eterach i acetonie.   Otrzymuje się go poprzez utlenianie cykloheksanolu.
Zastosowanie – Jest stosowany w syntezie poliamidów.

 • Wykorzystuje się go do produkcji nylonu, środków owadobójczych, klejów, zmiękczaczy.
 • Dodaje się go do proszku do pieczenia, nadzień i polew w wyrobach ciastkarskich i piekarskich (oznacza się go symbolem E355).
 • Reguluje  kwaśność oraz nadaje specyficzny zapach
Kwas amidosulfonowynieorganiczny związek chemiczny.
Zastosowanie – Stosowany do czyszczenia części metalowych i ceramicznych.

 • Stosowany do otrzymywania pokryć ognioodpornych do tkanin.
 • Jako czynnik krzepnięcia żywicy.
 • Stosowany w garbarstwie i galwanotechnice.
 • Jako odkamieniacz.
 • Regulator pH.
 • Stosowany do usuwania  osadów w twardej wodzie
Kwas azotowy, HNO3 ( techniczny)Bezbarwna ciecz o ostrym charakterystycznym zapachu.
Zastosowanie – W przemyśle chemicznym stosowany do produkcji nawozów mineralnych (saletry amonowej, saletrzaku i nawozów płynnych).

 • W przemyśle spożywczym (do czyszczenia aparatów i urządzeń ze stali kwasoodpornej)
 • W procesach nitrowania (do produkcji barwników i materiałów wybuchowych)
 • Stosowany w ogrodnictwie do zakwaszania podłoża
 • W procesie obróbki metali.
 • W przemyśle tworzyw sztucznych.
Kwas benzoesowy ( E210 )zwany też kwasem fenylomrówkowym lub kwasem będźwinowym to organiczny związek chemiczny, najprostszy aromatyczny kwas karboksylowy. Rozpuszczalny w gorącej wodzie i alkoholach. Występuje w wielu żywicach w formie estrów. Otrzymywany poprzez utlenianie toluenu, zmydlanie benzonitrylu.
Zastosowanie – Wykorzystywany jest głownie jako konserwant (zapobiega rozwojowi drożdży i bakterii) w branży spożywczej

 • Używany jako aromat do wielu produktów spożywczych między innymi do napojów bezalkoholowych, bezmlecznych dipów, ciast, gumy do żucia, soków owocowych, margaryny oraz lodów
 • Poza przemysłem spożywczym używa się go także w syntezie organicznej wielu związków.
 • Jako środek konserwujący doustne postacie leków, w tym recepturowych i galenowych.
 • Wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwropne, przeciwgnilne, niszczące roztocza, przeciwgrzybicze i keratolityczne (co wykorzystuje się w dermatologii).
Kwas borowy(kwas borny, E284) – nieorganiczny związek chemiczny, słaby kwas występujący w przyrodzie jako minerał sassolin. Kwas borowy izolowany jest z boraksu.
Zastosowanie – Kwas borowy jest związkiem dostępnym, niedrogim i stosunkowo mało toksycznym, przez co znalazł zastosowanie jako „zielony” katalizator szeregu reakcji chemicznych.

 • Jest stosowany do wyrobu farb i emalii, a także szkła borowego
 • Znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, do konserwacji drewna.
 • Stosowany w farmaceutyce. Kwas borowy to preparat o działaniu wysuszającym oraz ściągającym. Jest dobrze absorbowany przez skórę.
 • Używany jako środek  do odkażania.
Kwas chlorowodorowy, HCl  (Kwas solny)nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów beztlenowych, będący roztworem wodnym gazowego chlorowodoru. Kwas solny otrzymuje się poprzez absorpcję w wodzie gazowego chlorowodoru. Czysty kwas solny jest bezbarwny. Niekiedy spotykane żółtawe zabarwienie technicznego kwasu solnego spowodowane jest zanieczyszczeniem jonami żelaza. Kwas solny jest jednym z najmocniejszych kwasów nieorganicznych.
Zastosowanie – Jest jednym z najważniejszych kwasów w przemyśle.

 • Wykorzystuje się go między innymi do oczyszczania powierzchni metali oraz ekstrakcji rud.
 • Z kwasem azotowym tworzy wodę królewską, stosowaną m.in. do roztwarzania metali szlachetnych.
 • Stosowany w przemyśle włókienniczym , tworzyw sztucznych.
 • W garbarstwie.
 • W cukrownictwie.
 • W przemyśle farmaceutycznym.
 • Używany przy produkcji barwników.
 • W geologii  do analizy minerałów.
Kwas cytrynowy (E330)organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych, zwany jest  także solą cytrusową. Jest związkiem bardzo często występującym w świecie roślinnym, zarówno sam, jak i w postaci soli. Zawarty w wielu owocach, zwłaszcza z rodziny cytrusowych. Kwas cytrynowy wykazuje działanie przeciwutleniające.
Zastosowanie – Surowiec ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, głównie jako regulator kwasowości oraz jako pewien rodzaj środka konserwującego.

 • Używany jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz w produktach spożywczych.
 • Jako środek myjący w procesie CIP.
 • Sole kwasu cytrynowego – cytryniany – są stosowane jako leki przy niedoborze określonego metalu w organizmie.
 • Składowy wielu leków recepturowych w lecznictwie dermatologicznym oraz stomatologicznym.
Kwas fluorowodorowy , HFnieorganiczny związek chemiczny fluoru i wodoru o właściwościach silnie kwasowych. Jest to bezbarwna ciecz, dymiąca na powietrzu, o ostrym duszącym zapachu. Rozpuszcza większość metali oprócz złota, platyny i ołowiu. 
Zastosowanie – Wykazuje działanie bakteriobójcze, dlatego jego rozcieńczonych roztworów używa się do celów dezynfekcyjnych (przemysł drożdżowy).

 • Stosowany do trawienia szkła.
 • do syntezy fluorków, produkt wyjściowy do całej chemii fluoru.
Kwas fosforowy, H3PO4 , 75%( Inhibowany ), 85%nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów tlenowych, składnik kwasów nukleinowych. Jest białym, krystalicznym ciałem stałym, dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie ma właściwości utleniających.
Zastosowanie – Kwas fosforowy jest stosowany do produkcji nawozów sztucznych (np. superfosfatu podwójnego).

 • Stosowany przy produkcji wielu środków farmaceutycznych.
 • Znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym (np. przy produkcji proszków do pieczenia)
 • Wykorzystuje się go do wytwarzania fosforanowych powłok ochronnych na metalach.
 • Jako płyn do lutowania.
 • W stomatologii, do wyrobu kitów porcelanowych i w laboratoriach analitycznych.
 • Jako dodatek do żywności
 • Jako surowiec, pigment, dodatek lub  środek  pomocniczy dla procesów chemicznych i zastosowań technicznych.
 • Chemikalia do uzdatniania wody.
Kwas mlekowy (kwas 2-hydroksypropanowy, E270)organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów, obecny w skwaśniałym mleku (skąd pochodzi jego nazwa) oraz powstający w mięśniach w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy dochodzi do procesu beztlenowej glikolizy, zwanej fermentacją mlekową. Kwas mlekowy otrzymuje się przez naturalną fermentację białego cukru spożywczego.
Zastosowanie – Służy do bezpośredniego użycia jako środek zakwaszający, konserwujący i poprawiający walory smakowe.

 • Stosowany w przemyśle spożywczym , produkcja przetworów owocowo-warzywnych, produkcji przetworów rybnych, piwowarstwie i winiarstwie, mleczarstwie, piekarnictwie, przetwórstwie mięsnym.
 • W rolnictwie, żywienie trzody chlewnej i drobiu, sporządzaniu kiszonek, w lecznictwie weterynaryjnym.
 • W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
 • W garbarstwie i farbiarstwie.
 • W przemyśle chemicznym w tym jako środek dezynfekcyjny.
Kwas mrówkowy ( kwas metanowy, E236 )organiczny związek chemiczny, najprostszy a zarazem najmocniejszy  kwas karboksylowy. Jest bezbarwną, dymiącą i  żrąca ciecz o ostrym zapachu. Miesza się w każdym stosunku z wodą i z alkoholem etylowym.
Zastosowanie – Ze względu na swoje właściwości grzybobójcze często wykorzystywany jako składnik preparatów grzybobójczych i zakwaszających. Na skalę przemysłową otrzymuje się go z tlenku węgla i wodorotlenku sodowego.

 • Szerokie zastosowanie w syntezie organicznej.
 • Kwas mrówkowy jest stosowany również jako konserwant o silnych właściwościach grzybobójczych, przy wysokich stężeniach i niskim zakresie pH zakres jego działania obejmuje również bakterie.
 • Posiada również właściwości leczące choroby reumatyczne a więc ma zastosowanie w farmaceutyce.
 • Stosowany m.in. w farbiarstwie, do impregnacji tkanin, do garbowania skór, jako środek dezynfekujący.
 • dodatek do żywności – symbol E 236.
Kwas octowy – (kwas etanowy, kwas metanokarboksylowy, E260)organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych. Jest najczęściej stosowanym kwasem organicznym. Wchodzi w skład acetylokoenzymu A. Kwas octowy jest bezbarwną, żrącą cieczą. Występuje w postaci soli (np. octan sodu) oraz estrów (np. octan etylu).
Zastosowanie –  estry kwasu octowego stosowane są jako rozpuszczalniki, a także jako substraty w syntezie organicznej.

 • produkcja barwników, związków zapachowych, leków i tworzyw sztucznych.
 • W technice grzewczej do usuwania kamienia kotłowego.
 • Stosowany do produkcji sztucznego jedwabiu.
 • Jako ocet spożywczy do konserwacji żywności.
 • Bardzo duże ilości kwasu octowego używane są jako rozpuszczalnik w rafinacji kwasu tereftalowego, używanego do wielkotonażowej produkcji poli (tereftalanu etylenu) (butelki PET).
Kwas oleinowyorganiczny związek chemiczny z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-9. Jest cis-izomerem kwasu elaidynowego. Naturalnie kwas ten występuje w tłuszczach (jest głównym składnikiem oliwy z oliwek i tranu), z których jest ekstrahowany.
Zastosowanie – wykorzystywany w przemyśle tekstylnym (zapewnia  śliskość włókien).

 • Jest używany do produkcji m.in. smarów,  środków piorących oraz kosmetyków rewitalizujących.
 • Produkcja napalmu.
 • Jako składnik oliwy i tranu.
Kwas chlorowodorowy, HCl  (Kwas solny)
Kwas propionowyKwas propionowy: organiczny związek chemiczny z grupy nasyconych kwasów karboksylowych. Występuje w mleku i jest wytwarzany w przewodzie pokarmowym zwierząt. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwna ciecz rozpuszczalna w wodzie, o nieprzyjemnym ostrym zapachu.
Zastosowanie:
• w przemyśle spożywczym jako środek do konserwacji żywności o symbolu E280
• Dodawany do pasz zwierzęcych jako środek przeciwpleśniowy.
• Stosowany jest przy wyrobie rozcieńczalników oraz substancji zapachowych
Kwas szczawiowy uwodnionyorganiczny związek chemiczny, najprostszy kwas dikarboksylowy. Kwas szczawiowy jest jednym z najsilniejszych kwasów karboksylowych.
Zastosowanie – Stosowany jako środek pomocniczy w przetwórstwie.

 • Jako odczynnik laboratoryjny.
 • Stosowany przy produkcji wybielaczy oraz środków garbujących
 • Jako regulator pH.
Kwas wersenowy organiczny związek chemiczny, kwas polikarboksylowy i jednocześnie α-aminokwas. Z mocnymi wodorotlenkami tworzy sole werseniany.
Zastosowanie: Jest szeroko stosowanym czynnikiem kompleksującym wiele kationów metali (Ca2+, Mg2+, Fe3+, zwykle w postaci soli disodowej (wersenian disodowy) ze względu na jej większą rozpuszczalność w wodzie
Kwaśny węglan sodu  NaHCO3 ( wodorowęglan sodu ) nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. W temperaturze pokojowej jest to biała substancja krystaliczna. W przemyśle otrzymuje się go jako produkt pośredni przy otrzymywaniu węglanu sodu metodą Solvaya. 
Zastosowanie – W przemyśle chemicznym stosowana jest do produkcji boraksu, barwników i środków wybuchowych. Stanowi jednocześnie podstawowy składnik gaśnic przeciwpożarowych.

 • W przemyśle spożywczym soda oczyszczona jest podstawowym składnikiem proszków do pieczenia. Skutecznie pochłania zapachy w lodówkach i zamrażarkach.  Jest dodatkiem do żywności regulujący pH (symbol E 500b).
 • W przemyśle paszowym stosowana jest w środkach żywienia zwierząt. Pełni funkcję regulatora kwasowości.
 • W przemyśle detergentowym i kosmetycznym soda oczyszczona jest składnikiem proszków do prania i czyszczenia oraz kosmetyków.
 • W przemyśle farmaceutycznym stosowana jest jako składnik wielu leków i preparatów farmaceutycznych.
Kwaśny fluorek amonuma  postać bezbarwnych kryształów,   rozpływających się pod wpływem wilgoci z powietrza, rozpuszczalnych w wodzie i toksycznych.
Zastosowanie –  stosuje się je jako środki antyseptyczne (do konserwacji skór lub drewna).

 • Do kontroli fermentacji (jako produkty zastępujące kwas fluorowodorowy).
 • W farbiarstwie (zaprawy farbiarskie).
 • Jako środek czyszczący.
 • Stosowany przy obróbce metali.
 • W przemyśle naftowo –  gazowym
 • Jako półprodukt  chemiczny.
ProduktOpis
Ług sodowywodny roztwór wodorotlenku sodu  (zasada sodowa, soda żrąca, soda kaustyczna) o silnie żrących własnościach. Bezbarwna, bezzapachowa i niepalna ciecz, która reaguje z kwasami, tlenkami niemetali i wodorotlenkami amfoterycznymi, tworząc sole sodowe, jest śliska w dotyku, powoduje oparzenia.
Zastosowanie – Wodorotlenek sodu należy do podstawowych surowców chemicznych stosowany prawie we wszystkich gałęziach przemysłu.

 • jako surowiec (nośnik sodu) w różnego rodzaju syntezach do produkcji jonowych środków powierzchniowo czynnych, w przemyśle farmaceutycznym ( produkcja polopiryny, kwasu salicylowego )
 • Do otrzymywania aluminium z przerobu boksytów.
 • Do otrzymywania szkła wodnego z krzemionki, przy produkcji tłuszczów i mydeł.
 • Jako surowiec pomocniczy w przemyśle celulozowo – papierniczym do bielenia masy celulozowej.
 • Stosowany w  procesach bielenia, barwienia i utrwalania barwnika w przemysłach włókienniczym i wiskozowym.
 • Przy przeróbce ropy naftowej w procesach rafinacji olejów, procesach petrochemicznych.
 • Używany przy  produkcji barwników syntetycznych.
 • W procesach uzdatniania wody dla celów przemysłowych, oraz przeróbce ścieków.
 • W przemyśle spożywczym (mleczarnie, browary, masarnie, cukrownie) jako środek myjąco-dezynfekujący.
ProduktOpis
Maltodekstrynawystępuje w postaci białego proszku, jest |rozpuszczalna w wodzie. Nie ulega fermentacji. Ma słabo słodki smak i jest łatwo przyswajalna przez organizm człowieka (wchłaniana jest równie szybko jak glukoza).
Zastosowanie – jest stosowana jako środek zapobiegający krystalizacji sacharozy w przetworach wysoko słodzonych. Otrzymywany w wyniku enzymatycznej depolimeryzacji wodnej zawiesiny skrobi ziemniaczanej, poddany następnie suszeniu rozpyłowemu.

 • Jest składnikiem wyrobów cukierniczych, przetworów owocowych.
 • Jako składnik środków leczniczych oraz suplementów diety.
 • Uniwersalny nośnik w procesie suszenia soków, barwników, aromatów.
 • W produkcji odżywek dla dzieci i niemowląt wykorzystywana jest jako zamiennik skrobi łatwiej przyswajalny przez młody organizm, stanowią ważny składnik węglowodanowy w mleku modyfikowanym i mączkach odżywczych.
 • W piekarnictwie cukierniczym maltodekstryny polepszają konsystencję wyrobów, regulują lepkość ciasta, jego kruchość i porowatość, zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu, przedłużają świeżość.
 • W produktach spożywczych sproszkowanych.
 • Jako nośnik aromatów, barwników i tłuszczów.
 • W produkcji napojów odżywczo-wzmacniających.
 • W produkcji mrożonek (lodów, kremów, deserów)
 • W przemyśle mięsnym  dzięki frakcji cukrowej stanowią składnik solanek saletrzanych będących pożywką dla mikroflory bakteryjnej odpowiedzialnej za dojrzewanie mięsa.
Metakrzemian sodowynieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu krzemowego. Produkt jest białym proszkiem, dobrze rozpuszczalnym w wodzie , bez zapachu, z dopuszczalnym lekkim zabarwieniem.
Zastosowanie –  Składnik przemysłowych środków myjąco-czyszczących, składnik wyrobów chemii gospodarczej.

 • Stosowany w produkcji przemysłowej środków myjąco-piorących
Metanol (Alkohol metylowy)organiczny związek chemiczny, najprostszy alkohol alifatyczny. Znany jest także pod nazwami zwyczajowymi, spirytus drzewny i karbinol. Jest bezbarwną, palna, klarowną cieczą. Metanol otrzymujemy przez przez suchą destylację drewna.
Zastosowanie – używany w zakładach przemysłowych jako rozpuszczalnik i surowiec do otrzymywania aldehydu mrówkowego, chlorku metylu, barwników.

 • Używany jest jako rozpuszczalnik (rozpuszczają się w nim tłuszcze, żywice i pokosty).
 • Stosowany jako paliwo w silnikach spalinowych, np. używanych w motocyklach żużlowych.
 • Stosowany w farmaceutyce, przemyśle barwników, tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych.
 • Stosowany jako główny składnik paliwa do modelarskich silników żarowych.
 • Jako składnik paliwa dla samolotów.
 • Stosowany z ługami lub kwasami do otrzymywania estrów 
Mleczan magnezuorganiczny związek chemiczny z grupy mleczanów, sól magnezowa kwasu mlekowego.
Zastosowanie: dodatek do żywności jako regulator kwasowości (E329).
Mocznik (stały, roztwór)organiczny związek chemiczny, diamid kwasu węglowego. W przemyśle mocznik jest otrzymywany w bezpośredniej reakcji dwutlenku węgla z amoniakiem. Występuje jako biała krystaliczna substancja. Dobrze rozpuszczalny w wodzie.
Zastosowanie – Jest stosowany jako nawóz sztuczny ( nawóz azotowy)

 • Surowiec do produkcji żywic mocznikowych (zaliczanych do aminoplastów).
 • Jako półprodukt w syntezie środków leczniczych i mas plastycznych.
 • W przemyśle farmaceutycznym.
Molibdenian amonuwystępuje w postaci jednoskośnych, bezbarwnych lub lekko zielonkawych kryształów lub w postaci biało-kryształowego proszku. Otrzymuje się go rozpuszczając bezwodnik molibdenowy w amoniaku i pozostawiając do skrystalizowania. Molibdenian amonu jest rozpuszczalny w zimnej wodzie, nie rozpuszcza się natomiast w etanolu; rozkłada się w ciepłej wodzie. Znany jest także pod nazwą amonu molibdenianowego uwodnionego i stosowany w wielu sektorach. 
Zastosowanie –  stosowany jest w analizie chemicznej do stwierdzenia obecności fosforanów, arsenianów, ołowiu oraz w chemii jako wyrzutnia jonowa molibdenu.

 • Do dekoracji ceramiki.
 • Wykorzystywany jest  w procesie przygotowywania katalizatorów dehydrogenacji i odsiarczania; w mocowaniu metali i galwanizacji.
 • Szerokie zastosowanie w produkcji nawozów
Molibdenian sodu (dwuwodny techniczny)nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu molibdenowego. Występuje w postaci drobnokrystalicznego proszku koloru od białego do żółtawego.
Zastosowanie – Głównie stosowany jest w produkcji barwników. 

 • Do chemicznej obróbki metali  jako inhibitor korozji oraz jako dodatek do nawozów i pasz.
Monoetanoloaminaorganiczny związek chemiczny, hydroksyamina, należy do grupy amin biogennych. Bezbarwna, oleista, lepka ciecz o zapachu amoniaku, rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze. Ma charakter zasadowy. 
Zastosowanie –  W przemyśle chemicznym bierze udział w syntezie związków powierzchniowo czynnych, emulgatorów, płynów do polerowania.

 • W produkcji pokostów i lakierów , farb emulsyjnych.
 • Jest składnikiem środków ochronnych przed korozją ( inhibitor korozji).
 • Jako składnik preparatów do mycia i odtłuszczania.
 • Składnik środków impregnacyjnych do drewna oraz farb drukarskich wodororozcieńczalnych.
 • W przemyśle kosmetycznym, chemii gospodarczej i farmaceutycznym jako  rozpuszczalnik lub emulgator anionowo czynny w preparatach emulsyjnych ( kremy), oraz jako niejonowy detergent, półprodukt.
 • Stosowany do  dyspersji środków ochrony roślin.
 • Jako środek zmiękczający skóry.
 • Jako środek  pochłaniający dwutlenek węgla i siarkowodoru podczas oczyszczania gazu ziemnego.
Metanolan sodukatalizator, środek  metylujący, acetylujący dla przemysłu.
Zastosowanie – Stosowany w przemyśle petrochemicznym, farmaceutycznym oraz  spożywczym.

 • Produkt wstępny  i pośredni do  syntez organicznych.
Monoetanoloaminaorganiczny związek chemiczny, hydroksyamina, należy do grupy amin biogennych. Bezbarwna, oleista, lepka ciecz o zapachu amoniaku, rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze. Ma charakter zasadowy. 
Zastosowanie –  W przemyśle chemicznym bierze udział w syntezie związków powierzchniowo czynnych, emulgatorów, płynów do polerowania.

 • W produkcji pokostów i lakierów , farb emulsyjnych.
 • Jest składnikiem środków ochronnych przed korozją ( inhibitor korozji).
 • Jako składnik preparatów do mycia i odtłuszczania.
 • Składnik środków impregnacyjnych do drewna oraz farb drukarskich wodororozcieńczalnych.
 • W przemyśle kosmetycznym, chemii gospodarczej i farmaceutycznym jako  rozpuszczalnik lub emulgator anionowo czynny w preparatach emulsyjnych ( kremy), oraz jako niejonowy detergent, półprodukt.
 • Stosowany do  dyspersji środków ochrony roślin.
 • Jako środek zmiękczający skóry.
 • Jako środek  pochłaniający dwutlenek węgla i siarkowodoru podczas oczyszczania gazu ziemnego.
Monofluorofosforan sodu ( MFP )nieorganiczny związek fluoru. Rozpuszczalna w wodzie, bezbarwna i bezwonna sól kwasu fosforowego. 
Zastosowanie – Składnik niektórych past do zębów.
Mrówczan sodu, HCOONaorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu mrówkowego, jest białym ciałem stałym, rozpuszczalnym w wodzie. Mrówczan sodu produkowany jest przemysłowo przez absorpcję pod ciśnieniem tlenku węgla w stałym wodorotlenku sodu.
Zastosowanie – W przemyśle chemicznym do produkcji podsiarczynu sodowego, kwasu szczawiowego i kwasu mrówkowego.

 • W przemyśle paszowym jako dodatek do pasz dla bydła.
 • W przemyśle perfumeryjnym przy produkcji środków zapachowych.
 • W przemyśle skórzanym jako sól maskująca w chromowej metodzie garbowania skór.
 • W przemyśle włókienniczym jako składnik kompozycji stabilizacyjnych i jako czynnik redukcyjny przy drukowaniu i farbowaniu tkanin.
 • W przemyśle papierniczym do impregnacji papieru.
 • Mrówczan sodu jest środkiem konserwującym żywność (E237).
Mrówczan wapnia, Ca(HCOO)2

związek organiczny, sól kwasu mrówkowego i wapnia. Jest w warunkach normalnych białym ciałem stałym o lekkim zapachu,  rozpuszczalny w wodzie.
Zastosowanie – Jest stosowany jako dodatek do żywności (E238 ), w przemyśle chemicznym i paszowym ( kiszonki paszowe)

 • Stosowany w przemyśle spożywczym ( wyrób marynat rybnych i warzywnych )
 • Jako dodatek do klejów w zaprawach murarskich.
 • Dodatek przyśpieszający twardnienie betonu, zapobiegający zamarzaniu.
 • Zastosowanie końcowe w  produkcji szkła i ceramiki.
 • Impregnacja,  pielęgnacja, garbowanie i farbowanie skór.
 • Regulator pH.
 
ProduktOpis
Nadmanganian potasu, KMnO4nieorganiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu nadmanganowego, w warunkach standardowych jest ciałem stałym. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ma właściwości utleniające. Roztwory wodne nadmanganianu potasu mają, w zależności od stężenia, barwę od jasnoczerwonej do ciemnofioletowej, przy czym barwa pojawia się już przy bardzo małych stężeniach tego związku.
Zastosowanie –  Nadmanganian potasu wykorzystywany jest powszechnie w rozmaitych dziedzinach, ze względu na jego trwałość, łatwość manipulacji i silne własności utleniające. Posiada także silne   własności bakterio- i grzybobójcze.

 • Stosowany jest jako utleniacz w wielu reakcjach chemicznych, szczególnie w chemii organicznej.
 • Roztwór nadmanganianu potasu jest stosowany w analizie chemicznej do wykrywania jonów redukujących.
 • Pastylki tego związku są m.in. stosowane do odkażania wody, do mycia, w maściach do odkażania gardła oraz w preparatach do odkażania 
Nadsiarczan amonu, (NH4)2S2O8nieorganiczny związek chemiczny, sól amonowa kwasu nadsiarkowego. Nadsiarczan amonu jest białym, krystalicznym ciałem stałym. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Jego wodne roztwory mają odczyn kwasowy. Sól ta ma silne właściwości utleniające. Jest inicjatorem wolnych rodników.
Zastosowanie – Wraz z TEMEDem inicjuje reakcję polimeryzacji akrylamidu, wykorzystywaną m.in. w celu wytworzenia żelu poliakrylamidowego do elektroforezy.

 • Stosowany także w procesie wytrawiania płytek PCB.
 • Jest też używany w przemyśle chemii kosmetycznej (produkcja rozjaśniaczy do włosów) oraz jako odczynnik laboratoryjny.
 • Produkt  w przemyśle chemicznym.
Nadsiarczan potasu, K2S2O8związek nieorganiczny, sól kwasu nadsiarkowego. Nadsiarczan potasu jest bezbarwnym ciałem stałym bez zapachu. Jest silnym utleniaczem. Nie rozpuszcza się w etanolu.
Zastosowanie – Substancja jest stosowana w galwanizerniach, przy produkcji kauczuku syntetycznego.

 • Stosowana do wytrawiania matryc chemigraficznych.
 • Do trawienia powłok z miedzi oraz jej stopów.
 • Jako środek wybielający w przemyśle włókiennicznym.
 • Surowiec dla przemysłu chemicznego.
 • Stosowany w produkcji farb i lakierów.
 • Nadsiarczan potasu znalazł zastosowanie we fryzjerstwie (jako składnik preparatów rozjaśniających włosy) w przemyśle kosmetycznym, w fotografice.
 • Oczyszczalnie ścieków.
Nadsiarczan sodu, Na2S2O8nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu nadsiarkowego i sodu. Nadsiarczan sodu jest białym, krystalicznym ciałem stałym bez zapachu, rozpuszczalnym w wodzie. Posiada silne właściwości utleniające.
Zastosowanie – Wykorzystywany jest do trawienia miedzi (pod nazwą „B327”)  podczas produkcji płytek drukowanych.

 • Do wytrawiania matryc chemigraficznych.
 • Do trawienia powłok  z miedzi oraz jej stopów.
 • Jako środek wybielający w przemyśle włókienniczym.
 • Stosowany w produkcji farb i lakierów.
 • Jako wybielacz i utleniacz.
Nadtlenek wodoru, H2O2 ( 35%, 50%, 60%. ) nieorganiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków, jedna z reaktywnych form tlenu. Nadtlenek wodoru w temperaturze pokojowej jest syropowatą, bezbarwną cieczą, stężony przyjmuje kolor bladoniebieski. Wykazuje silne właściwości utleniające wynikające z powstawania w czasie jego rozkładu tlenu atomowego. Jest produktem otrzymywanym w procesie antrachinonowym, a następnie zatężanym w procesie destylacji. Jako produkt gotowy otrzymuje się go w postaci stabilizowanych roztworów wodnych o stężeniach 35%, 50%, 60%.
Zastosowanie –  jest produktem ekologicznym, nie powoduje trwałego zanieczyszczenia środowiska. Największe zużycie nadtlenku wodoru występuje w przemyśle celulozowo – papierniczym gdzie nadtlenek wodoru służy do bielenia wysokowydajnych mas mechanicznych lub chemomechanicznych, do odbarwiania i bielenia makulatury, a także do delignifikacji i bielenia mas celulozowych.

 • Służy do bielenia większości włókien naturalnych i sztucznych w przemyśle włókienniczym.
 • Produkcja  nieorganicznych związków nadtlenowych, takich jak nadboran sodu i nadwęglan sodowy.
 • Jako składnik  proszków do prania o działaniu wybielającym.
 • Służy jako surowiec do otrzymywania szeregu nadtlenków organicznych mających zastosowanie jako dezynfekty, inicjatory reakcji polimeryzacji.
 • Jako dezynfektant w przemyśle spożywczym.
 • Jako reagent do unieszkodliwiania szczególnie uciążliwych ścieków.
 • Substrat do produkcji kosmetyków i środków czystości.
Nadtlenek wodoru spożywczy, H2O2 ( 35%)nieorganiczny związek chemiczny z grupy nadtlenków, jedna z reaktywnych form tlenu. Nadtlenek wodoru w temperaturze pokojowej jest syropowatą, bezbarwną cieczą, stężony przyjmuje kolor bladoniebieski. Wykazuje silne właściwości utleniające.
Zastosowanie – Surowiec wykorzystywany w syntezie nadtlenków.

 • Jako substancja aseptyczna w przemyśle spożywczym wykorzystywana do dezynfekcji butelek i kartonów.
 • Używany w produkcji gum i plastików.
 • Jako surowiec w przemyśle  włókienniczym i celulozowo – papierniczym.
 • Substancja trawiąca w przemyśle elektronicznym i metalowym.
 • Neutralizator ścieków w procesie ochrony środowiska i oczyszczania wody.
 • Jako środek wybielający.
Nadwęglan soduwęglan sodu z nadtlenkiem wodoru. Substancja stała, bezwonna, biała. Dobrze rozpuszczalna w wodzie.
Zastosowanie – Środek wybielający do detergentów i w produkcji chemii  gospodarczej.

 • Składnik dodatków wybielających  proszków do prania.
 • Jako reagent do efektywnego oczyszczania ścieków przemysłowych.
ProduktOpis
Octan butyluorganiczny związek chemiczny, ester kwasu octowego i alkoholu n-butylowego. Posiada ostry, ale umiarkowanie przyjemny zapach kojarzący się z bananami. Jest bezbarwną, przezroczystą cieczą nierozpuszczalną  w wodzie. Otrzymywany jest w wyniku estryfikacji kwasu octowego normalnym alkoholem butylowym.
Zastosowanie – Octan butylu stosuje się głównie jako rozpuszczalnik w przemyśle farb i lakierów, do rozpuszczania nitrocelulozy, chlorokauczuku, polistyrenu, żywic fenolowych, olejów, sztucznych szelaków, barwników.

 • Produkcja wyrobów włókienniczych, skór, futer.
 • Zastosowanie przy produkcji środków biobójczych ( środki dezynfekcyjne, środki ochrony przed szkodnikami ).
 • Produkcja klejów i szczeliw.
 • Używana przy produkcji  środków przeciw zamarzaniu i odmrażających.
 • Produkty do obróbki powierzchni niemetalowych.
 • Produkcja tuszy i tonerów.
 • Produkty do garbowania, barwienia, wykańczania, impregnacji i  pielęgnacji skór.
Octan etyluorganiczny związek chemiczny, ester etylowy kwasu octowego. Bezbarwna ciecz o charakterystycznym, przyjemnym, owocowym zapachu. Bardzo dobry rozpuszczalnik organiczny, słabo rozpuszczalny w wodzie, miesza się z alkoholem etylowym i eterem dietylowym.
Zastosowanie – Octan etylu jest stosowany w przemyśle perfumeryjnym jako środek zapachowy.

 • Jako rozpuszczalnik farb, klejów, nitrocelulozy, tworzyw sztucznych, żywic winylowych, żywic estrowych, herbicydów, olejów, tłuszczów, lakierów.
 • Stosowany w syntezie organicznej  jako substrat lub półprodukt.
 • Jako dodatek aromatyzujący do żywności.
Octan izopropyluEster izopropylowy kwasu octowego.
Zastosowanie – Szerokie zastosowanie w poligrafii.

 • Stosowany w środkach czystości.
 • W płynach do obróbki metali, olejach do walcowania.
Octan n – propyluEster propylowy kwasu octowego.
Zastosowanie – Stosowany w syntezie jako półprodukt.

 • W poligrafii stosowany do wyrobu farb drukarskich.
 • W środkach czyszczących.
 • Przy produkcji klejów, smarów.
 • Zastosowanie w olejach do obróbki metali.
 • Jako odczyn laboratoryjny.
Octan soduorganiczny związek chemiczny z grupy octanów, dobrze rozpuszczalna w wodzie sól kwasu octowego i zasady sodowej. Jako sól słabego kwasu i mocnej zasady, w roztworach wodnych ulega częściowej odwracalnej hydrolizie z wytworzeniem odczynu zasadowego. Octan sodu jest drobnokrystalicznym proszkiem o barwie białej lub białej z odcieniem żółtawym. Posiada właściwości higroskopijne. Rozpuszcza się w wodzie
higroskopijne. Rozpuszcza się w wodzie.

Zastosowanie – Jest stosowany jako dodatek do żywności o numerze E262 (dioctan sodu) jako regulator kwasowości i konserwant.

 • W przemyśle garbarskim.
 • Roztwór octanu sodu to składnik aktywny ogrzewaczy termicznych wykorzystywanych jako ogrzewacze do rąk, kompresy.
 • Jako składnik układów buforowych.
Octan wapniaorganiczny związek chemiczny, dobrze rozpuszczalna w wodzie sól wapniowa kwasu octowego. Bezbarwna substancja krystaliczna. Ogrzewana rozpada się na tlenek wapnia i aceton. Przemysłowo wytwarzany jest poprzez bakteryjną fermentację cukru, melasy, alkoholu lub poprzez syntezę chemiczną z aldehydu octowego.
Zastosowanie – Octan wapnia jest stosowany do otrzymywania acetonu, estrów kwasu octowego, octanów.

 • Czysty octan wapnia stosowany jest jako środek konserwujący (konserwant) E263 oraz utwardzacz tkanek roślinnych.
 • Używany jest jako środek zakwaszający oraz utwardzacz.
 • Poza przemysłem spożywczym, jest on również wykorzystywany do produkcji preparatów leczniczych i wysuszających skórę oraz zapachów kosmetycznych.
Olej parafinowyMieszanina ciekłych alkanów i naftenów, bezbarwna, oleista, bezwonna ciecz, pozbawiona smaku; nie miesza się z wodą i alkoholem etylowym, miesza z chloroformem, eterem dietylowym, olejkami eterycznymi. Otrzymywana przez próżniową destylację ropy naftowej, usunięcie składników kwaśnych i zasadowych oraz rafinację dymiącym kwasem siarkowym(VI).
Zastosowanie – Stosowana w przemyśle farmaceutycznym  do wyrobu emulsji i maści ochronnych.

 • W przemyśle spożywczym, np. do konserwacji serów.
 • W kosmetyce – często jest składnikiem kremów, balsamów, mleczek do ciała – bo zmiękcza i wygładza skórę, zapobiega też jej przesuszeniu.
 • Jako smar do wszelkiego rodzaju maszyn. Olej parafinowy nie zawiera lecytyny, przez co zużycie oleju jest mniejsze a współpracujące ze sobą elementy mają zwiększoną trwałość.
ProduktOpis
Peklosól  (sól peklowa)to mieszanka soli i azotanów potasu oraz sodu specjalnie przygotowana i stosowana do peklowania przetworów mięsnych. Sól peklowa  zawiera już odpowiednie i bezpieczne proporcje poszczególnych składników. Najbardziej bezpieczna dla zdrowia peklosól zachowująca jednocześnie odpowiednie właściwości konserwujące jest peklosól składająca się z czystej soli  oraz niewielkiej ilości azotynu sodu  (poniżej 1%).
Zastosowanie – Do peklowania  mięsa wieprzowego, wołowego, dziczyzny. Sól peklowa jest polecana przy zastosowaniach domowych, ponieważ zawiera już odpowiednie i bezpieczne proporcje poszczególnych składników. 
Propionian wapnia 
Pirosiarczyn  sodu (E223)sól nieorganiczna. Pirosiarczyn sodu jest to biały krystaliczny proszek, dobrze rozpuszczalny w wodzie.  Działa hamująco na rozwój pleśni i bakterii, słabiej na drożdże.
Zastosowanie – Silne działanie redukujące powoduje wybielanie i hamuje brązowienie obieranych i krojonych owoców i warzyw.

 • Stosowany w szerokim zakresie do utrwalania owoców, warzyw ich suszów oraz soków syropów i przetworów., herbatników, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych, sosów, musztardy, substytutów białkowych mięsa, burgerów, ryb i owoców morza, octu, piwa, wina oraz napojów bezalkoholowych.
 • Substancja redukująca stosowana w przemyśle fotograficznym, włókienniczym, papierniczym i celulozowym.
 • W przemyśle budowlanym i metalowym  stosowany do oczyszczania i detoksykacji chromu zawartego w wodzie.
 • Stosowana jako reduktor do polimeryzacji akrylonitrylu.
 • Stosowana do siarkowania i jako  czynnik odwapniający w garbarstwie oraz jako środek bielący.
 • Stosowana do czyszczenia i bielenia wełny, jako środek antychlorowy i redukujący w wytwórniach barwników i drukarniach.
Pirosiarczyn  potasu K2S2O5nieorganiczny związek chemiczny, środek konserwujący (E224). Występuje w postaci białego krystalicznego proszku o ostrym zapachu. Jest niepalny i niehigroskopijny. Pod wpływem tlenu utlenia się do siarczanu potasu. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, w której hydrolizuje z wydzieleniem dwutlenku siarki. Hamuje rozwój bakterii i pleśni. Do efektów niepożądanych działania pirosiarczynu potasu zalicza się obniżanie zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia.
Zastosowanie –  Konserwowanie wina, miodów pitnych, napojów fermentowanych owocowych, soków surowych, warzyw suszonych, owoców suszonych (morele, winogrona), pulp, przecierów owocowych i warzywnych, chrzanu tartego, musztardy, syropów glukozowych i innych.
Podchloryn sodu

nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu podchlorawego. Związek ten jest trwały tylko w roztworach wodnych. Wykazuje silne właściwości utleniające. Otrzymuje się go najczęściej nasycając chlorem roztwór wodorotlenku sodu.

Zastosowanie – Jest substancją odkażającą, składnikiem czynnym wielu wybielaczy.

 • Substancja  stosowana do wybielania w przemyśle papierniczym i włókienniczym.
 • W przemyśle chemicznym jako utleniacz.
 • Jako składnik  środków do dezynfekcji służy do dezynfekcji i mycia pomieszczeń, powierzchni i urządzeń, mających również kontakt  z żywnością.
 • Do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia.
 • Do zwalczania życia biologicznego w układach wody chłodniczej.
 • Do zapobiegania i hamowania pojawiania się śluzu w masie papierniczej.
Propionian wapniaorganiczny związek chemiczny, sól wapniowa kwasu propionowego
Zastosowanie: konserwant, dodatek do żywności, środek antypleśniowy stosowany przy produkcji pieczywa.
ProduktOpis
Sacharynian  sodu (E 954 II)Sól sodowa sacharyny. Biały krystaliczny proszek, bezwonny lub o mdłym zapachu. Intensywny słodki smak. Łatwo rozpuszczalny we wodzie.
Zastosowanie – Ze względu na bardzo dobrą rozpuszczalność ma szersze zastosowanie  w produkcji żywności. Substancja  słodząca

 • Stosowany jako składnik słodzików oraz w produktach żywnościowych dla diabetyków i napojach.
Selenin sodunieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu selenawego. Występuje jako odmiana bezwodna lub pentahydrat. Selenin sodu jest ciałem stałym barwy od białej do beżowej (bezwodny) lub bezbarwnym (pentahydrat). Ma właściwości higroskopijne.
Zastosowanie: przemysł chemiczny, jest stosowany jako środek owadobójczy.
Siarczan amonu, (NH4)2SO4związek chemiczny tworzący  kryształy  o zabarwieniu  białym, beżowym lub szarym. Jest produktem ubocznym w procesie wytwarzania kaprolaktamu. Dobrze rozpuszczalny w wodzie. Zawiera  azot w formie amonowej.
Zastosowanie – Siarczan amonu  jest nawozem fizjologicznie kwaśnym, na skutek czego po wprowadzeniu do gleby obniża jej pH. Jako nawóz działa dobrze na glebach o odczynie zasadowym i obojętnym. Może być również stosowany na glebach kwaśnych, jeżeli są systematycznie wapnowane.

 • Stosowany w garbarstwie.
 • Używany w przemyśle drożdżowym
Siarczan baru strącanynieorganiczny związek chemiczny, sól barowa kwasu siarkowego. Związek ten jest otrzymywany przez  strącanie z roztworów innych soli baru kwasem siarkowym. Bezbarwna substancja krystaliczna lub biały proszek, nierozpuszczalny w wodzie.
Zastosowanie – Głównie wykorzystywany jest jako: farba (biel barowa).

 • Środek kontrastowy przy prześwietleniach przewodu pokarmowego.
 • Jako wypełniacz do kauczuku i białych tworzyw sztucznych.
 • Składnik farb zwanych litoponami będących mieszaniną siarczanu baru i siarczku cynkowego.
Siarczan chromu zasadowydrobnokrystaliczna jednorodna substancja o barwie ciemnozielonej, rozpuszczalna w wodzie, posiada własności higroskopijne. Konsystencja  gęsta, lepka ciecz o ciemnozielonej barwie.
Z
astosowanie – Szerokie zastosowanie w przemyśle garbarskim. Chromal jest wysokiej jakości garbnikiem stosowanym do zagarbowania,  garbowania i dogarbowania skór wyprawy chromowej i chromowokombinowanej.

 • Stosowany w obróbce powierzchni łącznie z galwanizacją i pasywacją.
 • Stosowany w laboratoriach.
Siarczan cynku, ZnSO4nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i cynku. Ma postać białych, bezwonnych kryształów, łatwo rozpuszczających się w wodzie. Otrzymywany jest przez rozpuszczenie odpadków cynkowych w kwasie siarkowym, a następnie odparowanie roztworu aż do krystalizacji.
Z
astosowanie – Siarczan cynku stosowany jest do drewna budulcowego jako środek ognioodporny i konserwujący.

 • Stosowany do utwardzania wyrobów gipsowych.
 • Jako mineralny dodatek paszowy dla zwierząt.
 • Jako jeden ze środków do przygotowania kąpieli galwanicznych.
 • Jako dodatek  do kąpieli koagulacyjnych przy produkcji sztucznego jedwabiu.
 • Zastosowanie w farmacji.
Siarczan glinu, Al2(SO4)3nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i glinu. Siarczan glinu jest  koagulantem, produkowany w formie stałej  łamane kryształy lub płynnej . Siarczan glinu otrzymuje się w wyniku działania kwasu siarkowego na wodorotlenku glinu, boksyty i inne związki glinu.
Zastosowanie – Siarczan glinu znajduje zastosowanie w uzdatnianiu wody pitnej i wody technologicznej w przemyśle, oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych.

 • Stosowany do produkcji preparatu , służącego  do koagulacji zanieczyszczeń występujących w wodzie basenowej.
 • Do produkcji środków dezynfekcyjnych.
 • W przemyśle tłuszczowym do oczyszczania tłuszczów  i olejów.
 • Używany przy produkcji papieru  i tektury oraz jako zaprawa farbiarska.
 • W przemyśle garbarskim.
 • Jako półprodukt do otrzymywania innych związków glinu.
Siarczan magnezu, MgSO4nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i magnezu. Bezwodny siarczan magnezu to biała, dobrze rozpuszczalna w wodzie  substancja drobnokrystaliczna. W stanie bezwodnym wykazuje silne właściwości higroskopijne. Siarczan magnezu można otrzymać w bezpośredniej reakcji metalicznego magnezu z kwasem siarkowym jak również w reakcji tlenku lub wodorotlenku magnezu.
Zastosowanie – W rolnictwie roztwór siarczanu magnezu wykorzystuje się do dolistnego nawożenia magnezem przez oprysk.

 • Stosowany do  wyrobu wód mineralnych.
 • W lecznictwie  jako  środek przeczyszczający oraz środek tokolityczny.
 • W przemyśle farbiarskim.
 • Stosowany do wyrobu wód mineralnych.
 • W weterynarii.
 • Bezwodny jest jest powszechnie stosowanym laboratoryjnym i przemysłowym środkiem suszącym.
 • Stosowany w przemyśle włókienniczym do  obciążania bawełny.
Siarczan manganu jednowodnynieorganiczny związek chemiczny z grupy siarczanów, sól kwasu siarkowego i manganu. Zazwyczaj występuje jako sól jednowodna , ponadto znany jest także tetrahydrat, pentahydrat i heptahydrat. W warunkach normalnych jest ciałem stałym, krystalicznym, o barwie różowej. Ma właściwości higroskopijne. Dobrze rozpuszcza się w wodzie  i w metanolu.
Zastosowanie – Siarczan manganu  jest stosowany jako odczynnik chemiczny.

 • W rolnictwie stosowany jako dodatek do pasz i nawozów, oraz jako tzw. mikronawóz  ( wnosi mikroelementy do nawozów ogrodniczych ).
 • Stosowany jako pigment – biel manganowa.
 • W przemyśle metalowym.
Siarczan miedzi, CuSO4nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i miedzi na II stopniu utlenienia. Bezwodny siarczan miedzi jest biały. W temperaturze pokojowej jest silnie higroskopijną substancją. Związek ten dobrze rozpuszcza się w wodzie. Siarczan miedzi wykazuje działanie bakteriobójcze, ściągające oraz silnie grzybobójcze. Posiada silne właściwości wysuszające.
Zastosowanie – jest głównym składnikiem zarówno kwaśnych kąpieli do elektrolitycznego miedziowania, jak i kąpieli przeznaczonych do elektrolitycznego wytwarzania anod miedzianych.

 • Używany przy konserwacji drewna.
 • Stosowany w przemyśle farbiarskim, drukarskim.
 • Stosowany przy farbowaniu żelaza.
 • Jako fungicyd – zwalczanie grzybów atakujących rośliny.
 • Jako środek odwadniający i grzybobójczy.
 • Jako środek dezynfekujący.
Siarczan sodu bezwodnynieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i sodu. Bezwodny siarczan sodu jest białym krystalicznym proszkiem o strukturze rombowej lub heksagonalnej. Ma właściwości higroskopijne. 
Zastosowanie – Bezwodny siarczan sodu znajduje zastosowanie najczęściej jako składnik  pomocniczy w jednym z etapów  wielu procesów przemysłowych .

 • Stosowany przy produkcji farb.
 • W przemyśle szklarskim i papierniczym.
 • Stosowany jest w medycynie jako osmotyczny lek przeczyszczający (tzw. sól glauberska).
 • Znajduje zastosowanie do produkcji środków piorących, detergentów ( proszki do prania ).
 • Stosowany przy produkcji artykułów spożywczych.
 • W fotografice  wchodzi w skład utrwalaczy, i wywoływaczy fotograficznych.
 • Znajduje zastosowanie w przemyśle tekstylnym, garbarskim, winiarskim.
Siarczan żelazawy ( siarczan żelaza II )nieorganiczny związek chemiczny, sól żelaza i kwasu siarkowego. Bezwodny siarczan żelaza(II) jest białą, krystaliczną substancją, silnie higroskopijną. 
Zastosowanie – Siarczan żelaza(II) stosowany jest jako źródło żelaza w celu uzupełnienia jego niedoboru.

 • Siarczan żelaza(II) jest wykorzystywany  w produkcji koagulantów żelazowych uzdatniających wodę i oczyszczających ścieki.
 • Wykorzystuje się go do wytwarzania pigmentów żelazowych.
 • W produkcji określonych  gatunków cementu.
 • Stosowany jest do konserwacji drewna.
 • Jako składnik nawozów i pasz dla zwierząt.
Siarczan żelazowy ( siarczan żelaza III )nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i żelaza na +III stopniu utlenienia. Tworzy bezbarwne, żółtawe kryształy, bezwodny stanowi białożółty bezpostaciowy proszek. Siarczan żelaza(III) otrzymuje się przez utlenianie gorącego roztworu siarczanu żelaza(II) w obecności kwasu siarkowego.
Zastosowanie – wodny roztwór stosowany jest jako koagulant w procesie oczyszczania ścieków.

 • Siarczan żelaza(III) tworzy ałuny np. żelazowo-potasowy , które znajdują zastosowanie w farbiarstwie.
Siarczek sodu,  Na2Snieorganiczny związek chemiczny z grupy siarczków, sól sodowa kwasu siarkowodorowego. W temperaturze pokojowej związek ten tworzy bezbarwne kryształy, rozpuszczalne w wodzie, silnie higroskopijne o zapachu siarkowodoru. Siarczek sodu otrzymuje się poprzez redukcję stopionego siarczanu sodu węglem lub wodorem. 
Zastosowanie – Siarczek sodu jest stosowany m.in. do produkcji barwników siarkowych.

 • Stosowany jest m.in. jako środek redukujący, odczynnik chemiczny w garbarstwie do usuwania sierści ze skór.
 • Wykorzystywany jest  do produkcji jedwabiu wiskozowego oraz barwników siarkowych
 • Stosowany w przemyśle hutniczym
 • Jest popularnym środkiem owadobójczym.
 • Jako środek redukujący i odczynnik chemiczny.
Siarczyn sodu siedmiowodnynieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i sodu. Siarczyn sodowy siedmiowodny jest produkowany w formie bezbarwnych lub prawie bezbarwnych kryształów.
Zastosowanie – Dzięki własnościom redukującym siarczyn sodowy siedmiowodny stosowany jest w przemyśle papierniczym, włókienniczym, garbarskim, spożywczym, do celów fotograficznych,  oraz  do uzdatniania wody.
Siarka granulowanaSiarka jest to substancja stała o jasnożółtej barwie, nierozpuszczalna w wodzie bez smaku i zapachu, gęstość jest 2 razy wyższa niż wody. Rozpuszczalna w dwusiarczku węgla i toluenie  Siarka pali się na powietrzu niebieskim płomieniem,  występuje w kilku odmianach alotropowych.
Zastosowanie – W przemyśle nawozowym, chemicznym, do produkcji kwasu siarkowego, dwusiarczku węgla, tiosiarczanów, i siarczanów.

 • Stosowany w  przemyśle włókien syntetycznych.
 • Używany do produkcji barwników, papieru.
 • Stosowany przy produkcji środków ochrony roślin.
Soda kalcynowana ( węglan sodu lekki i ciężki) Na2CO3nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i sodu. Występuje  w postaci białego proszku, dobrze rozpuszczalna w wodzie. Posiada właściwości higroskopijne. Węglan sodu jest otrzymywany przemysłowo metodą amoniakalną Solvaya. Sodę kalcynowaną dzielimy na:

 • Soda lekka – węglan sodu o małej gęstości nasypowej rzędu 500-650 kg/m3 (drobnoziarnisty).
 • Soda ciężka – węglan sodu o dużej gęstości nasypowej rzędu 900-1050 kg/m3 (gruboziarnisty).
Soda oczyszczona  NaHCO3 ( wodorowęglan sodu )nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. W temperaturze pokojowej jest to biała substancja krystaliczna. W przemyśle otrzymuje się go jako produkt pośredni przy otrzymywaniu węglanu sodu metodą Solvaya. 
Zastosowanie – W przemyśle chemicznym stosowana jest do produkcji boraksu, barwników i środków wybuchowych. Stanowi jednocześnie podstawowy składnik gaśnic przeciwpożarowych.

 • W przemyśle spożywczym soda oczyszczona jest podstawowym składnikiem proszków do pieczenia. Skutecznie pochłania zapachy w lodówkach i zamrażarkach.  Jest dodatkiem do żywności regulujący pH (symbol E 500b).
 • W przemyśle paszowym stosowana jest w środkach żywienia zwierząt. Pełni funkcję regulatora kwasowości.
 • W przemyśle detergentowym i kosmetycznym soda oczyszczona jest składnikiem proszków do prania i czyszczenia oraz kosmetyków.
 • W przemyśle farmaceutycznym stosowana jest jako składnik wielu leków i preparatów farmaceutycznych.
Sorbinian potasu (E202)organiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu sorbinowego. Jego właściwości i spektrum zastosowania jest prawie takie same, jak dla kwasu sorbowego, jednakże forma potasowa (oraz inne jego sole) jest lepiej rozpuszczalna w wodzie. Jest naturalnym konserwantem. Występuje w owocach jarzębiny europejskiej. 
Zastosowanie – Substancja ta wykazuje niszczące działanie w stosunku do drożdży i pleśni w środowisku kwaśnym.

 • Sorbinian potasu  jest konserwantem stosowanym  do przedłużania trwałości  między innymi ,serów, mlecznych napojów fermentowanych, ciast i niskoprocentowych napojów alkoholowych.
Sorbitol  C6H8(OH)6 (sorbitol)organiczny związek chemiczny z grupy cukroli, alkohol heksahydroksylowy; bezbarwna substancja krystaliczna o słodkim smaku , dobrze rozpuszczalna w wodzie. Otrzymywany jest poprzez redukcję glukozy. 
Zastosowanie – Znajduje zastosowanie do produkcji m.in. detergentów, żywic syntetycznych, lakierów, kosmetyków, farmaceutyków.

 • Stosowany jako dodatek do żywności E420.
 • Stosowany  jako środek słodzący.
Sól tabletkowana  ( chlorek sodu )Okrągłe tabletki, barwy białej, bez zapachu o słonym smaku, bez oznak szlamowania podczas rozpuszczania w wodzie, rozpuszczają się równomiernie, bez rozpadu na pojedyncze kryształy.
Zastosowanie – Produkt przeznaczony do procesów uzdatniania wody, m.in. do regeneracji wymienników jonitowych, regeneracji zmiękczaczy wody i filtrów multifunkcyjnych.
Regularne stosowanie soli tabletkowanej w znaczący sposób wydłuża bezawaryjną pracę urządzeń gospodarstwa domowego (pralki, zmywarki czy baterie do wody).
Sól kamienna (spożywcza, przemysłowa)rodzaj soli kuchennej otrzymywany w kopalniach przez oczyszczenie soli kamiennej. Sól kamienna jest minerałem o wysokim stopniu czystości i nie wymaga procesów wzbogacania. Jest naturalnie biała o lekko szarym lub różowym zabarwieniu.
Zastosowanie – Sól i kamienna spożywcza polecana jest szczególnie do przetworów domowych, gdyż zapewnia im jakość i trwałość przez długie miesiące. Idealnie konserwuje domowe zaprawy. Stosowana do przemysłowej produkcji żywności. Sól kamienna przemysłowa  jest:

 • Stosowana w garbarstwie
 • W ciepłownictwie ( proces zmiękczania wody)
 • W przemyśle chemicznym (jako podstawowy surowiec do otrzymywania związków sodu oraz do fabrykacji chloru i jego związków.
Sól warzona spożywczaotrzymywana jest w warzelniach w procesie oczyszczania solanki. Stosowana jest jako przyprawa oraz składnik wielu przetworzonych produktów spożywczych. Zawiera co najmniej 99,9% chlorku sodu. Jej wartość spożywcza jest pogorszona o brak mikroelementów występujących w naturalnej soli kamiennej, natomiast smak poprawiony, bardziej słony w porównaniu z solą kamienną, która może mieć posmak gorzkawy. Sól warzona przemysłowa ma szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym  (elektroliza, produkcja detergentów, barwników).
Zastosowanie :

 • W chemii gospodarczej (uzdatnianie i zmiękczanie wody, zmywarki).
 • Zastosowanie również w  przemyśle farmaceutycznym jako sodu chlorek o czystości farmakopealnej.
Suklarozapochodna sacharozy, w której trzy grupy hydroksylowe zostały podstawione atomami chloru. Jest stosowana jako słodzik nie dostarczający do organizmu kalorii, gdyż nie jest przezeń metabolizowany.
Sukraloza jest ok. 600 razy słodsza od zwykłego cukru. Jest bardziej uniwersalna w użyciu od innego, powszechnie stosowanego słodzika – aspartamu, gdyż jest trwała w szerszym zakresie temperatury i pH. Dzięki temu można ją stosować również w wyrobach piekarniczych i kwaśnych napojach
Zastosowanie: poprzez większą odporność na czynniki środowiskowe może być wykorzystywana szerzej niż większość słodzików w wyrobach poddawanych wysokiej temperaturze (ciasta, wypieki) oraz posiadających bardziej kwaśny odczynnik. Może być również dodawana do napojów i soków.
ProduktOpis
Talkminerał z gromady krzemianów. Należy do grupy minerałów pospolitych. Talk jest najbardziej miękkim z minerałów.
Zastosowanie:
• jako środek osuszający
• w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym do wytwarzania pudru, maści, jako dodatek do mydeł
• w przemyśle gumowym i papierniczym jako masy wypełniające
• jest nośnikiem magnezu i używany jest jako spoiwo w produkcji ceramiki kordierytowej
• do produkcji materiałów ognioodpornych
• jako wypełniacz oraz środek zmniejszający palność tworzyw sztucznych
• do wyrobu rzeźb i galanterii
Taurynaorganiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych. Jest jest aminokwasem niebiałkowym. Oznacza to, że, w przeciwieństwie do tego, co zwykle uważa się za główną rolę aminokwasów, nie bierze ona udziału w budowaniu mięśni.
Zastosowanie: tauryna syntetyczna jest składnikiem napojów energetyzujących, mleka modyfikowanego w proszku dla dzieci, karmy dla zwierząt oraz odżywek dla sportowców
Terpentyna balsamicznaMieszanina naturalnych związków organicznych pochodzenia roślinnego otrzymywana w wyniku destylacji żywicy drzew. Uznawana jest szlachetny rozpuszczalnik. Jest cieczą o konsystencji oleistej,  przybierająca barwę od  bezbarwnej  do lekko żółtej.
Zastosowanie – Produkt przeznaczony głównie do rozcieńczania farb olejnych.

 • Stosowana do  usuwania plam olejnych po malowaniu, czyszczenia zatłuszczonych wykładzin z tworzyw sztucznych, mycia części metalowych ze smaru, oleju oraz pozostałości po wyrobach olejnych.
 • Szczególnie przydatny przy pracach renowacyjnych, odnawianiu starych mebli, obrazów.
 • Zapobiega powstawaniu kraterów oraz efektu „skórki pomarańczowej” na powierzchni lakieru.
Tlenek cynku, ZnOTlenek cynkowy zwany także bielą cynkową lub wełną filozoficzną jest związkiem cynku otrzymywanym w wyniku prażenia rudy cynkowej: siarczku cynku lub węglanu cynku wobec dostępu powietrza. Jest nierozpuszczalny w wodzie, odporny na wysoką temperaturę. Ma postać białego lub prawie białego, miałkiego, bezpostaciowego proszku. Surowiec jest bezwonny lub o bardzo słabym zapachu.
Zastosowanie – Stosowany jest jako dodatek do farb i lakierów.

 • Jako wypełniacz i stabilizator gumy, kauczuku i tworzyw sztucznych.
 • Stosowany do  produkcji mas izolacyjnych, zasypek, środków do impregnacji drewna.
 • Zastosowanie w przemyśle ceramicznym i kosmetyce.
 • Tlenek cynku ma lekkie działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran. Z tego powodu jest używany jako składnik maści i zasypek leczących rozmaite choroby skóry.
Tlenek glinu Al2O3ciało stałe występujące w kilku odmianach polimorficznych (klasyfikowanych wg zakresów temperatur otrzymywania tlenku glinu z wodorotlenków lub wg struktur krystalograficznych). Najważniejsze postacie tlenku glinu to korund który oznacza się dużą twardością. Dobrze przewodzi ciepło, jest odporny na działanie czynników chemicznych, nierozpuszczalny w kwasach. Drugą ważna postacią jest biały  higroskopijny proszek, nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszczalny w mocnych kwasach. Otrzymywany przez łagodne prażenie wodorotlenku glinu. Ma właściwości amfoteryczne.
Zastosowanie –  W wyniku stapiania korundu z domieszką tlenków chromu otrzymuje się sztuczne rubiny, a z dodatkiem tlenków tytanu i żelaza – sztuczne szafiry. Stosowany m.in. jako materiał ścierny (również a pastach do zębów), oraz w wyrobach materiałów ogniotrwałych. W postaci  białego  proszku  stosowany jest  jako katalizator i nośnik innych katalizatorów, surowiec do produkcji glinu oraz jako wypełnienie kolumn chromatograficznych.  Uwodniony tlenek glinu to boksyt. Znalazł on zastosowanie jako topnik przy produkcji aluminium
Tlenek magnezu, MgOnieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków zasadowych.    Związek ten w temperaturze pokojowej jest białą substancją krystaliczną. Otrzymuje się go poprzez spalenie magnezu lub w wyniku prażenia magnezytu (węglanu magnezu) albo dolomitu.
Zastosowanie – Stosowany jest do wyrobu cementów, odlewów, naczyń ognioodpornych.

 • Stosowany w przemyśle farmaceutycznym (lek na nadkwasotę i zatrucia).
 • W fotografii służy do zobojętniania emulsji fotograficznej.
Tlenek manganu, MnO2nieorganiczny związek chemiczny. W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym o barwie szaroczarnej, brunatnoczarnej lub czarnej.
Zastosowanie – Dodawany jest w przemyśle szklarskim do stopionej masy szklanej w celu odbarwiania szkła.

 • Stosowany w ogniwach (ogniwo Leclanchego).
 • Używany  przy produkcji zapałek.
 • Stosowany przy produkcji suchych baterii
 • Tlenek manganu na drugim stopniu utleniania  jest źródłem manganu w nawozach, i paszach dla zwierząt.
Tlenek ołowiu
Tlenki aminzwiązki chemiczne zawierające atom tlenu przyłączony do trzeciorzędowej grupy aminowej. W szerszym znaczeniu są to również analogiczne pochodne amin pierwszo- i drugorzędowych.
Tlenki żelazanieorganiczne związki chemiczne. Występują na różnym stopniu utleniania. Najbardziej popularne  jest tlenek żelaza II, oraz tlenek żelaza III.
Zastosowanie – Tlenek żelaza(II) stosowany jest jako czarny pigment w kosmetyce oraz do otrzymywania tuszu do tatuażu. Tlenek żelaza (III)  jest szeroko stosowany w hutnictwie, jako surowiec ceramiczny, szklarski oraz do wytwarzania ołówków.
Tritlenek antymonunieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków metaloidów. Jest kryształowym proszkiem, białym w niskich temperaturach i żółtym w wyższych temperaturach; jest nierozpuszczalny w wodzie i kwasie azotowym.
Zastosowanie – wykorzystywany jest w chemii do uzyskiwania metaantymonianu  sodowego, w przemyśle szklarskim oraz ceramicznym.

 • Szeroko wykorzystywany jako opóźniacz palenia gumy i mas plastycznych.
 • Czysty tlenek antymonu stosowany jest w farmaceutyce.
 • W przemyśle chemicznym trójtlenek antymonu wykorzystywany jest jako pośrednik w uzyskiwaniu metalu antymonu.
 • W przemyśle szklarskim używa się go do odbarwiana szkła.
 • Stosowany w galwanotechnice.
Trójpolifosforan sodujest solą nieorganiczną występującą w postaci dwóch odmian krystalicznych, jako biały proszek lub bezbarwne kryształy. Jest substancją bezwonną.
Zastosowanie – Stosowany jako jeden z głównych środków pomocniczych dla syntetycznego detergentu.

 • Szerokie zastosowanie  w chemii gospodarczej, produkcja detergentów, kosmetyków.
 • Stosowany w procesie wzbogacania rud.
 • Używany w procesie wytapiania siarki.
ProduktOpis
Urotropina C6H12N4organiczny związek chemiczny, wielopierścieniowa amina trzeciorzędowa. Bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie, nierozpuszczalna w eterze. Powstaje w reakcji polikondensacji amoniaku z aldehydem mrówkowym.
Zastosowania – Stosowana w przemyśle tworzyw sztucznych jako substrat do produkcji żywic fenolowo-formaldehydowych.

 • Urotropina jest stosowana  jako konserwant. Jego numer jako dodatku do żywności to E 239.
 • Jako inhibitor korozji w kwaśnych kąpielach trawiących i czyszczących.
 • Jako półprodukt do otrzymywania materiałów wybuchowych inicjujących (HMTD – nadtlenek urotropiny) i kruszących (heksogen, oktogen).
 • W formie tabletek używana jako paliwo do podgrzewania potraw w warunkach polowych.
 • W lecznictwie jako antyseptyk dróg moczowych.
ProduktOpis
Wapno chlorowane CaCl2-Ca (chlorek bielący)

Tworzą kryształy mieszane podchlorynu wapniowego z zasadowym chlorkiem  wapniowym. Jest to biały, miękki, higroskopijny proszek.  Otrzymuje się  go przez nasycenie wapna gaszonego chlorem.

Zastosowanie – Stosowany  do dezynfekcji wody i ścieków.

 • Stosowany w odkażaniu urządzeń sanitarnych i terenów.
 • W przemyśle tekstylnym i papierniczym jako środek wybielający.
 • Stosowane przy domieszkach do zapraw tynkowych.
Wersenian dwusodowy (EDTA) Kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA) w postaci soli dwusodowej.
Należy do przeciwutleniaczy kompleksujących (chelatujących) kationy metali, w tym ciężkich, w środowisku wodnym, co wpływa na spowolnienie procesów oksydacyjnych inicjowanych przez światło oraz śladowe ilości metali, np. żelaza.

Zastosowanie – Wykazuje ponadto działanie konserwujące, zmiękcza twardą wodę i stabilizuje pianę w systemach detergentowych.

 • Stosowany w produktach kosmetycznych o kwaśnym i neutralnym pH.
 • Odczynnik kompleksujący w chemii analitycznej.
 • Środek konserwujący żywność (wiązanie kationów metali ciężkich – kofaktorów niepożądanych enzymów).
Węglan baru BaCO3nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i baru. W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym barwy białej, słabo rozpuszczalnym w wodzie. Jest otrzymywany w reakcji barytu z węglanem potasu pod zwiększonym ciśnieniem.
Zastosowanie – Stosuje się go w produkcji szkieł i szkliw łatwotopliwych  silnie załamujących światło.

 • Służy  do zmiękczania wody kotłowej.
 • Stosowany do produkcji farb i papieru.
 • Stosowany w pirotechnice oraz do produkcji czystego tlenku baru.
 • W produkcji cegieł i ceramiki, jest dodawany do masy ceramicznej w celu wytrącenia soli (wapniowych lub magnezowych).
Węglan litu bezwodnynieorganiczny związek chemiczny, sól litowa kwasu węglowego.
Zastosowanie – Stosowany w produkcji gotowych zapraw budowlanych do przyspieszania wiązania cementu.

 • Stosowany w przemyśle szklarskim, ceramicznym.
 • Jako odczynnik analityczny, półprodukt.
Węglan magnezunieorganiczny związek chemiczny, sól magnezowa kwasu węglowego.
W warunkach standardowych jest to biała lub bezbarwna substancja krystaliczna. Praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie.
Zastosowanie:
• wypełniacz do farb i lakierów
• odtrutka przeciwko kwasom i metalom
• proszek do zębów, puder
Węglan potasu(K2CO3)

nieorganiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu węglowego. W temperaturze pokojowej jest to białe ciało krystaliczne, dobrze rozpuszczalne w wodzie. Tworzy hydraty, posiada właściwości higroskopijne, w roztworach wodnych hydrolizuje. Pod wpływem kwasów ulega rozkładowi, wydzielając dwutlenek węgla. Węglan potasu otrzymywany jest przez wprowadzanie dwutlenku węgla do wodnego roztworu wodorotlenku potasu.

Zastosowanie – Stosuje się go w przemyśle szklarskim, ceramicznym.

 • Stosowany do produkcji środków piorących.
 • Stosowany w fotografii.
 • Używany do otrzymywania  innych związków potasu. 
WĘGLAN SODU (SODA)soda amoniakalna lub soda kalcynowana o wzorze chemicznym Na2CO3. Jest nieorganicznym związkiem chemicznym – sól kwasu węglowego i sodu. Produkuje się dwa gatunki węglanu sodu – soda lekka i soda ciężka.
Doskonały topnik w procesie wytapiania szkła, stosowany w różnych dziedzinach przemysłu chemicznego, w przemyśle celulozowo-papierniczym do otrzymywania papieru, metalurgicznym, w przemyśle chemii gospodarczej do produkcji mydeł i środków piorących, do uzdatniania (zmiękczania) wody, do wyrobu wodorotlenku sodu, ługowania wełny, do produkcji niektórych nawozów np. saletry sodowej, do wytrącania jonów wapnia i magnezu, do odsiarczania gazów odlotowych.
Produkt posiada atest PZH.
Węglan strontu  (SrCO3)nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i strontu. Barwi płomień na charakterystyczny czerwono-karminowy kolor. Jest składnikiem mas pirotechnicznych, flar oraz mieszanek błyskowych spalających się czerwonym płomieniem. Można go otrzymać przez reakcje podwójnej wymiany pomiędzy azotanem(V) strontu i węglanem potasu.
Zastosowanie – Stosowany jako odczynnik analityczny lub chemikalia do syntez.

 • Jest składnikiem mas pirotechnicznych, flar oraz mieszanek błyskowych.
Węglan wapnia strącany CaCO3 ( kreda strącana )syntetyczny węglan wapnia, jest solą nierozpuszczalną  w wodzie. Występuje w postaci białego drobnokrystalicznego związku. Węglan wapnia służy także do otrzymywania tlenku wapnia.
Zastosowanie – węglan wapnia stosowany jest w przemyśle  spożywczym, farmaceutycznym,  kosmetycznym.

 • Stosowany jako wypełniacz w farbach akwarelowych, plakatowych, szkolnych.
 • W systemie gaśniczym w spawalniach i szlifierniach.
 • Surowiec do produkcji  szkliwa przeźroczystego i porcelanowego wypalanego.
 • Do produkcji wyrobów gumowych( wypełniacz).
 • Jako składnik mleczka do czyszczenia urządzeń sanitarnych.
 • Jako wypełniacz przy produkcji tworzyw sztucznych (PVC, PP , PE).
 • Przy produkcji farb emulsyjnych, tynków , plasteliny , modeliny.
Węglik  krzemuWęglik krzemu jest związkiem krzemu z węgłem otrzymywanym w temperaturze ok. 2400 C odpowiadającym wzorowi SiC . To związek o wysokiej twardości i dużej wytrzymałości mechanicznej, o wyjątkowo wysokim przewodnictwie cieplnym i elektrycznym a także równie wysokiej wytrzymałości na nagłe zmiany temperatury i utleniające działanie powietrza. W zależności od zawartości żelaza, węgla oraz budowy kryształów wyróżniamy następujące odmiany: czarny węglik krzemu,  zielony węglik krzemu, metalurgiczny węglik krzemu.
Zastosowanie –  Stosowany jako ścierniwo syntetyczne wielokrotnego użytku.

 • Oczyszczanie i grawerowanie kamienia.
 • Produkcja narzędzi ściernych.
 • Oczyszczanie metali.
Witamina B2 (E101, ryboflawina)organiczny związek chemiczny zbudowany z reszty rybitolu, którego grupa hydroksylowa w pozycji 1 zastąpiona jest flawiną. Ryboflawina jest zaliczana do witamin z grupy B, gdyż jest prekursorem dwóch ważnych koenzymów i jest rozpuszczalna w wodzie. Jest degradowana przez UV. Występuje naturalnie w takich artykułach jak: wątrobie, chudych serach, migdałach, grzybach, dziczyźnie, jajach, zielonych częściach warzyw, łososiu, pstrągu, makreli, pełnoziarnistym pieczywie, małżach, fasoli, grochu, soi, mleku, jogurcie, kefirze, maślance, drożdżach i orzechach włoskich, a także w różnych rodzajach mięs.
Zastosowanie – Stosowana w przemyśle spożywczym przy produkcji  płatków kukurydzianych (także zbożowych), masła orzechowego, napojów kakaopodobnych, a także kawy.

 • Witamina B2, dzięki swojej żółtej barwie może być stosowana jako barwnik.
 • Stosowana do wzbogacenia produktu i podniesienia jego wartości odżywczej.
Witamina Czwana też kwasem askrobinowym jest pochodną glukozy. To witamina rozpuszczalna w wodzie, nietrwała – wrażliwa na działanie tlenu i wysokich temperatur. Witamina C odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. W warunkach standardowych jest białym, krystalicznym ciałem stałym. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, roztwór ma odczyn kwasowy. 
Zastosowanie –  Stosowana jako przeciwutleniacz używany jako dodatek do żywności (E300).
Witamina Egrupa organicznych związków chemicznych, w skład której wchodzą tokoferole i tokotrienole. Zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jest głównym przeciwutleniaczem występującym w komórkach.
Zastosowanie – Stosowana jako dodatek do żywności o numerze E306.

 • Stosowana w szeroko pojętej farmaceutyce.
Woda amoniakalna 25% VLSI , Technicznazwyczajowa nazwa roztworu amoniaku w wodzie. Jest wodnym roztworem,  zwierającym 25% amoniaku. Posiada charakterystyczny ostry, amoniakalny zapach. Otrzymuje się ją poprzez absorpcję amoniaku w wodzie zdemineralizowanej.
Zastosowanie – Wodę amoniakalną stosować można jako nawóz sztuczny, wprowadzając do gleby przy pomocy specjalnych rozlewaczy.

 • Stosowana w przemyśle garbarskim
 • Stosowana przy produkcji barwników i półproduktów organicznych.
 • Znajduje także wykorzystanie w energetyce do odsiarczania spalin.
Wodorosiarczek sodu NaHSzwany również jako kwaśny siarczek sodu otrzymywany jest  poprzez oddziaływania siarkowodoru na obojętny siarczek sodu.
Zastosowanie – Najczęściej stosowany jest w garbarniach i służy jako preparat depilujący skórę.

 • W farbiarstwie jako reduktor w syntezie, służący do oczyszczania niklu poprzez wchłanianie miedzi.
 • W  farmacji, często stosowany jest jako składni leków.
 • Stosowany w flotacji rud.
 • Używany przy produkcji barwników.
Wodorosiarczyn sodu – roztworynieorganiczny związek chemiczny, wodorosól sodowa kwasu siarkawego. Bezbarwna sól ulegająca utlenieniu na powietrzu do siarczanu sodu. Wodorosiarczyn sodu jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny w alkoholu.
Zastosowanie – Wodorosiarczyn sodu jest stosowany jako konserwant (symbol E222) w przecierach owocowych i warzywnych, sokach owocowych, dżemach, galaretkach, suszonych owocach, żelatynie, cukrze, winie, piwie, chrzanie, musztardzie itp.

 • Wodorosiarczyn sodowy stosuje się do otrzymywania czystej celulozy.
 • Stosowany do bielenia tkanin wełnianych, lnianych, jutowych oraz słomy.
Wodorotlenek amonu (  woda amoniakalna )Bezbarwna ciecz o ostrym, ale nie duszącym, zapachu. Jest trwały tylko w roztworze wodnym. Na powietrzu rozkłada się na amoniak i wodę.
Zastosowanie –  jest stosowany do produkcji kwasu azotowego, sody metodą Solvaya, soli amonowych), mocznika, cyjanowodoru, włókien sztucznych.

 • Jako czynnik chłodzący w urządzeniach chłodniczych.
 • Podstawowy surowiec do produkcji  nawozów azotowych i sody.
Wodorotlenek  glinu  Al(OH)3amfoteryczny, nieorganiczny związek chemiczny. Otrzymuje się go zwykle jako biały, krystaliczny osad w wyniku wprowadzenia dwutlenku węgla do roztworu glinianu. Substancja praktycznie nie rozpuszcza się w etanolu, rozpuszczalna w kwasach i zasadach z powodu swej amfoteryczności.
Zastosowanie – Jest  stosowany w produkcji papieru, mydła, kosmetyków.

 • Stosowany w farmaceutyce , w lekach na nadkwaśność żołądka.
 • Jako substancja ścierająca i polerująca przy produkcji proszków i past do zębów.
 • Z uwagi na wydzielanie wody w podwyższonej temperaturze, dodaje się go do izolacji specjalnych kabli energetycznych w celu zwiększenia ich odporności na ogień.
Wodorotlenek litu (LiOH)nieorganiczny związek chemiczny z grupy zasad. Występuje jako odmiana bezwodna lub monohydrat. Substancja  nieorganiczna, związek chemiczny z grupy zasad. Występuje jako odmiana bezwodna lub monohydrat. Można go otrzymać w wyniku elektrolizy wodnego roztworu chlorku litu lub w reakcji siarczanu litu z wodorotlenkiem sodu.
Zastosowanie – Stosuje się go jako domieszkę do specjalnych stopów łożyskowych.

 • Stosowany jako składnik polepszający właściwości mechaniczne stopów glinu i ołowiu. Jego stop litu z magnezem i niewielką domieszką srebra jest lżejszy od wody, ma dobre właściwości mechaniczne i jest odporny na korozję.
 • Szerokie zastosowanie w technice jądrowej, wchodzi także w skład prętów sterujących w reaktorach jądrowych.
 • Używa się go w  syntezie organicznej jako katalizator i w roztworze w aminach alifatycznych jako silny czynnik redukujący.
 • Sole wodorotlenku lito stosowane są  w hutnictwie szkła i ceramice, do produkcji smarów, w przemyśle elektrotechnicznym (akumulatory), syntezie organicznej oraz w lecznictwie.
Wodorotlenek potasu stały , roztwórnieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków, jedna z najsilniejszych zasad. W standardowych warunkach wodorotlenek potasu jest białym ciałem stałym. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Na skalę przemysłową otrzymuje się go poprzez elektrolizę roztworu chlorku potasu z wykorzystaniem katody rtęciowej. Środek silnie żrący.
Zastosowanie – stosowany jako środek suszący i bielący, w technikach graficznych.

 • Wykorzystywany w litografii w procesie grawerowania, (wykonywanie matryc).
 • Stosowany  do wyrobu miękkich mydeł.
 • Jako elektrolit, np. w akumulatorach niklowo-kadmowych.
 • Stosowany do otrzymywania innych związków potasu, głównie soli.
Wodorotlenek sodunieorganiczny związek chemiczny, wodny roztwór wodorotlenku sodu jest mocną zasadą. W postaci stałej jest białą substancją o budowie krystalicznej. Ma właściwości higroskopijne. W wodzie rozpuszcza się bardzo dobrze, wydzielając znaczne ilości ciepła i tworząc silnie żrący ług sodowy – bezbarwną, bezzapachową i niepalną ciecz, która reaguje z kwasami, tlenkami niemetali i wodorotlenkami amfoterycznymi, tworząc sole sodowe, jest śliska w dotyku, powoduje oparzenia.
Zastosowanie – Wodorotlenek sodu należy do podstawowych surowców chemicznych i wykorzystywany jest niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu.

 • Główny składnik preparatów do udrażniania rur kanalizacyjnych.
 • Stosowany przy produkcja sztucznego jedwabiu.
 • Procesy uzdatniania wody dla celów przemysłowych.
 • Rafinacja ropy i olejów mineralnych.
Wodorotlenek wapnia 10%  Ca(OH)2związek chemiczny  zwany wapnem gaszonym lub lasowanym ,słabo rozpuszczalny w wodzie. Wodorotlenek wapnia otrzymuje się na skalę przemysłową w reakcji gaszenia wapna palonego, czyli reakcji tlenku wapnia z wodą.
Zastosowanie – jako środek dezynfekcyjny do bielenia wnętrz mieszkalnych, budynków gospodarczych oraz pni drzew w celu zwalczania szkodników.

 • W stomatologii jako podkład pod wypełnienie ubytku przy pokryciu miazgi pośrednim i bezpośrednim.
 • W budownictwie jako zaprawa murarska.
 • W cukrownictwie do oczyszczania soku buraczanego.
 • Jako substancja zmiękczająca wodę.
Wodorowęglan sodu  NaHCO3 ( soda oczyszczona )nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. W temperaturze pokojowej jest to biała substancja krystaliczna. W przemyśle otrzymuje się go jako produkt pośredni przy otrzymywaniu węglanu sodu metodą Solvaya. 
Zastosowanie – W przemyśle chemicznym stosowana jest do produkcji boraksu, barwników i środków wybuchowych. Stanowi jednocześnie podstawowy składnik gaśnic przeciwpożarowych.

 • W przemyśle spożywczym soda oczyszczona jest podstawowym składnikiem proszków do pieczenia. Skutecznie pochłania zapachy w lodówkach i zamrażarkach.  Jest dodatkiem do żywności regulujący pH (symbol E 500b).
 • W przemyśle paszowym stosowana jest w środkach żywienia zwierząt. Pełni funkcję regulatora kwasowości.
ProduktOpis
Żelazocyjanek potasu (żółta sól Gmelina)nieorganiczny związek chemiczny, sól kompleksowa, hydrat soli żelaza i kwasu cyjanowodorowego. W temperaturze pokojowej tworzy ona cytrynowo-żółte kryształy i ulega rozkładowi przed momentem osiągnięcia temperatury topnienia. Żelazocyjanek potasu nie rozpuszcza się w etanolu, jest za to dobrze rozpuszczalny w wodzie.
Zastosowanie – Żelazocyjanek potasu stosowany jest do produkcji niebieskich pigmentów, takich jak błękit żelazowy czy błękit pruski.

 • Jako składnik kąpieli galwanicznych.
 • Stosowany jako odczynnik laboratoryjny.
 • Jako substancja przeciwdziałająca zbrylaniu produktów spożywczych (np. soli kuchennej) – symbol E 536.

Masz jakieś pytania dotyczące oferty?

Zadzwoń do nas!

Dziękujemy!

Za zapoznanie się z naszą ofertą